Τίτλος στο Βέλγιο για τον Μαστρογαμβράκη (pics)

tn team Δευτέρα, 09 Ιανουαρίου 2023 - 18:45

O Σταύρος Μαστρογαμβράκης κατέκτησε τον τίτλο στα διπλά, στο τουρνουά J60 κατηγορίας ITF που φιλοξενήθηκε στο Arlon του Βελγίου.

Ο Μαστρογαμβράκης κατέκτησε τον τίτλο στο διπλό του RTC Arlon ITF Junior στο Arlon του Βελγίου, μαζί με τον Σλοβάκο Simon Norrman.

Στον τελικό, οι δυο αθλητές επικράτησαν των Ελβετών Robin Boeckli και Luc Wieland με 7-6 (6), 4-6, 10-3.

Νωρίτερα στο τουρνουά, Μαστρογαμβράκης και Norman επικράτησαν του Βέλγου Neo Ip και του Λουξεμβούργιου Noe Plique με 6-3, 7-5 στον 1ο γύρο, των Βέλγων Wies Carton και Remi Heldenbergh με 6-3, 7-6 (3) στα προημιτελικά, καθώς και των Ολλανδών Teun Mantel και Ivar Vinke με 6-3, 1-6, 11-9 στα ημιτελικά.

O 16χρονος αθλητής του Α.Ο.Α. Φιλοθέης, ο οποίος βρίσκεται στο Νο.11 στην κατάταξη των αγοριών U16 στη χώρα μας, συμμετείχε και στο μονό στο indoor τουρνουά της J60 κατηγορίας (παλιότερα J4 κατηγορία), όπου απέκλεισε τον Βέλγο Jules Garot με 6-7 (3), 6-3, 6-4, ηττήθηκε όμως στον 2ο γύρο από τον Ελβετό Thomas Gunzinger με 0-6, 2-6.

Ο Μαστρογαμβράκης έφτασε τους 3 τίτλους στην καριέρα του σε διοργανώσεις ITF, καθώς είχε κερδίσει 2 ακόμα τίτλους στα διπλά, το 2022 στο J4 της Κέρκυρας (μαζί με τον Χρήστο Γκλαβά) και στο J5 της Λεμεσού (μαζί με τον Νίκο Μπακιρτζή).