Από τα προκριματικά στη 16άδα ο Μεσσής

Ανδρέας Μεσσής
tn team Πέμπτη, 09 Μαρτίου 2023 - 12:09

Μια πολύ καλή εβδομάδα είχε ο Ανδρέας Μεσσής στο διεθνές τουρνουά της ITF που φιλοξενείται στην Herodotou Tennis Academy της Λάρνακας, αφού ξεκίνησε από τα προκριματικά και έφτασε μέχρι τον 3ο γύρο. Πολλές ελληνικές παρουσίες στο τουρνουά.

Μια πολύ καλή εβδομάδα είχε ο Ανδρέας Μεσσής στη Λάρνακα της Κύπρου, πετυχαίνοντας συνολικά 6 νίκες, για να φτάσει από τα προκριματικά στους "16" καλύτερους του τουρνουά της J60 κατηγορίας (πρώην J4) της ITF και της Herodotou Tennis Academy.

Στο ταμπλό των προκριματικών, ο Μεσσής κέρδισε κατά σειρά τον Κύπριο Kωνσταντίνο Μεγάλεμο με 6-2, 7-5, τον Πολωνό Jakub Zagol με 6-0, 6-3 και τον Ισραηλινό Ben Chetewy Ungar με 7-5, 7-5.

Στη συνέχεια έπαιξε στον 1ο γύρο του κυρίως ταμπλό με τον Ρώσο Ivan Vladimirov, τον οποίο κέρδισε με 7-5, 6-1. Στον 2ο γύρο έχασε το πρώτο του σετ, απέναντι στον Martin Doskocil, Νο.13 στο ταμπλό και No.468 στην παγκόσμια κατάταξη U18 της ITF, τον οποίο τελικά ξεπέρασε με εγκατάλειψη με 6-7 (5), 5-2, αφού ο Τσέχος αθλητής δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τον αγώνα.

Στον 3ο γύρο, ο Μεσσής αντιμετώπισε τον συνονόματό του Ανδρέα Τίμινη από την Κύπρο, Νο.1 στο ταμπλό και Νο.256 στην παγκόσμια κατάταξη στα 18άρια. Πάλεψε και αυτό το παιχνίδι, αλλά μετά από 2 κλειστά σετ ηττήθηκε με 6-4, 6-4.

Από τις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές στο τουρνουά της Herodotou Tennis Academy, ο Νίκος Μπακιρτζής κέρδισε στον 1ο γύρο τον Ivan Gretskiy με 5-7, 6-2, 6-2, αλλά ηττήθηκε στον 2ο γύρο από τον Ιταλό Stefan Vedovelli, Νο.15 στο ταμπλό, με 3-6, 6-4, 6-3.

Ο Ανδρέας Λοϊζάς μπήκε με bye στον 2ο γύρο, αλλά εκεί ηττήθηκε από τον Ισπανό Pablo Martinez Gomez με 6-3, 7-5, ενώ ο Σταύρος Μαστρογαμβράκης ολοκλήρωσε την πορεία του στον 1ο γύρο, με ήττα σε πολύ κλειστό ματς από τον Σέρβο Marko Milosavljevic, με 6-3, 3-6, 6-3.

Στα προκριματικά εκτός από τον Μεσσή έπαιξε και ο Ηρακλής Καλάνοφ, που έφτασε στην πηγή, δεν ήπιε όμως νερό. Ο Ηρακλής κέρδισε τον Κύπριο Νικήτα Χωραττά με 6-1, 6-3 και τον Ισραηλινό Jonathan Frost με 6-0, 6-3, στον 3ο και τελευταίο γύρο όμως ηττήθηκε από τον Τσέχο Sebastian Chodura με 6-4, 6-1.

Στα διπλά ο Μεσσής, ο οποίος μοιράστηκε το court με τον Aleksandar Trifunovski, έφτασαν ως τον 2ο γύρο, ενώ στον 1ο γύρο ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους οι Μπακιρτζής και Λοϊζάς, που έπαιξαν μαζί.

Στα κορίτσια, τρεις Ελληνίδες παίκτριες, οι Κωνσταντίνα Αδαμοπούλου, Ελένη Καρανταλή και Αλεξάνδρα Μάγια, έφτασαν ως τον 2ο γύρο στο κυρίως ταμπλό.

Η Αδαμοπούλου ξεκίνησε μάλιστα από τα προκριματικά, όπου απέκλεισε τη Μαυροβούνια Iva Rafailovic με 3-6, 6-0, 10-7, αλλά και την Τσέχα Victoria Taxova με 6-7 (5), 6-3, 10-5. Κέρδισε στη συνέχεια στο κυρίως ταμπλό την Ισραλίδα Sofia Sperandei με 6-1, 6-1 και μπήκε στις "32" καλύτερες, όπου τη σταμάτησε δύσκολα η Καζάκα Zara Darken, Νο.13 στο ταμπλό, με 4-6, 6-1, 6-2.

Η Καρανταλή απέκλεισε την προερχόμενη από τα προκριματικά Vladlena Martyunina στον 1ο γύρο με 7-5, 6-4, στη συνέχεια όμως ηττήθηκε από την Πολωνή Antonina Czajka, Νο.4 στο ταμπλό και Νο.356 στην παγκόσμια κατάταξη των juniors, με 6-2, 7-5.

Η Μάγια κέρδισε στην πρεμιέρα της την Κύπρια Eva Panova με 7-6 (5), 6-3, στον 2ο γύρο όμως ηττήθηκε από την Ιταλίδα Noemi Maines, Νο.10 στο ταμπλό και Νο.579 στον κόσμο, με 6-1, 6-3.

Στο κυρίως ταμπλό έπαιξε και η Ιφιγένεια Καυκά, η οποία ηττήθηκε στον 1ο γύρο από την Ιταλίδα Carla Giambelli με 6-1, 6-0. Στα προκριματικά ολοκλήρωσε την προσπάθειά της η Έλενα Παλιούρα, η οποία κέρδισε στην πρεμιέρα της την Ιταλίδα Sveva Pieroni με 7-6 (3), 2-6, 12-10, αλλά στον 2ο γύρο ηττήθηκε από τη Ρουμάνα Ioana Miruna Cristea, με 1-6, 6-1, 10-8.

Στα διπλά, η Καυκά και η Μάγια έφτασαν ως τον 2ο γύρο με διαφορετικές συμπαίκτριες, ενώ στον 1ο γύρο ολοκλήρωσε την προσπάθειά της η Καρανταλή.