Τέλος η Αττάλεια για τη Σακελλαρίδη

tennisnews team Πέμπτη, 12 Μαρτίου 2020 - 18:45

Παρά την καλή της προσπάθεια, η Σαπφώ Σακελλαρίδη δε θα είναι στους προημιτελικούς του Shine Russia Tennis Cup, στην Αττάλεια της Τουρκίας.

Η 16χρονη Ελληνίδα τενίστρια γνώρισε την ήττα από την Ουκρανή Valeriya Strakhova, No.4 στο ταμπλό και Νο.376 στην παγκόσμια κατάταξη, με 6-3, 6-4.

Ήταν μια δυνατή μάχη, με τη Σαπφώ να διεκδικεί τη νίκη για 1 ώρα και 41 λεπτά. Και στα δυο σετ είχε ευκαιρίες η νεαρή Ελληνίδα τενίστρια, η οποία προηγήθηκε με 2-0 στο 1ο σετ και με 4-2 στο 2ο σετ, δεν κατάφερε όμως να κερδίσει κάποιο από τα δυο.

Η Σακελλαρίδη βρίσκεται στην Αττάλεια από την αρχή της χρονιάς, με μερικές πολύ καλές εβδομάδες στο ενεργητικό της, έχοντας φτάσει στον τελικό μια φορά και άλλη μια στα ημιτελικά. Το Circuit της ITF θα σταματήσει μέχρι τις 26 Απριλίου τουλάχιστον, συμπεριλαμβανομένων και των τουρνουά της Αττάλειας, όπως και το ATP Tour, εξαιτίας του κορωνοϊού.

Φωτογραφία: Holger Luhr