Δεν τα κατάφερε η Χριστοφή

tn team Τετάρτη, 09 Μαρτίου 2022 - 13:21

Η Ελένη Χριστοφή είχε μια πολύ δύσκολη αναμέτρηση στον 1ο γύρο του τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Monastir, απέναντι στην κορυφαία του ταμπλό Julia Terziyska, γνωρίζοντας την ήττα στα δυο σετ.

Η Χριστοφή ηττήθηκε από την 26χρονη Βουλγάρα τενίστρια, Νο.584 στην παγκόσμια κατάταξη και άλλοτε Νο.306, με 6-2, 6-1.

Το τελικό αποτέλεσμα αδικεί την εικόνα της 23χρονης Ελληνίδας, που ειδικά στο 1ο σετ αντιστάθηκε σθεναρά, επέστρεψε από το 0-2 και ισοφάρισε σε 2-2, αλλά έχασε το σερβίς της στο 6ο game, στο οποίο ήταν μπροστά με 2-3, 40-30, για να μείνει πίσω με 2-4.

Και στο 2ο σετ υπήρξαν τρια πολύ γεμάτα games με ισοπαλίες, η έμπειρη Terziyska όμως τα κέρδισε και τα τρια και προηγήθηκε με 3-0, για να ολοκληρώσει τη νίκη της με αυτό το 6-2, 6-1, σε 1 ώρα και 21 λεπτά αγώνα.

Η Χριστοφή, πρωταθλήτρια την προηγούμενη εβδομάδα στο διπλό στο Monastir μαζί με τη Μιχαέλα Λάκη, κέρδισε χθες στο διπλό τις Ιταλίδες Carola Cavelli και Valentina Losciale με 4-6, 6-2, 10-4 και μπήκε στα προημιτελικά.

Η Λάκη έπαιξε επίσης χθες στο μονό, κερδίζοντας τη No.4 του ταμπλό Anastasia Sukhotina, με 4-6, 6-1, 6-4, και θα αντιμετωπίσει αύριο για τη φάση των "16" τη 16χρονη Ελβετίδα Celine Naef, Νο.22 στην παγκόσμια κατάταξη στα 18άρια.