Κέρδισε το 1ο ματς στο 100άρι του Oeiras η Ματούλα

tn team Κυριακή, 16 Απριλίου 2023 - 19:31

Η Μάρθα Ματούλα έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στο κυρίως ταμπλό της πολύ δυνατής διοργάνωσης των 100.000 δολαρίων του Oeiras στην Πορτογαλία, κερδίζοντας την Τσέχα Aneta Laboutkova.

Η Ματούλα κατάφερε να κερδίσει τη δυνατή Τσέχα παίκτρια, Νο.500 στην παγκόσμια κατάταξη και Νο.16 στο ταμπλό των προκριματικών, με 7-5, 4-6, 6-4, έπειτα από 2 ώρες και 32 λεπτά αγώνα.

Η 25χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.559 στον κόσμο, είχε χάσει ένα προβάδισμα με 5-3 στο 1ο σετ, κατάφερε όμως να κερδίσει τα 2 τελευταία games και να το κλείσει στα 12 games. Στη συνέχεια προηγήθηκε με 4-3 στο 2ο σετ, η Laboutkova όμως πήρε τα 3 επόμενα games και έστειλε το ματς σε 3ο σετ.

Σ' αυτό η Ματούλα ήταν καλύτερη, προηγήθηκε με 5-2 και παρά την προσωρινή αντεπίθεση της Τσέχας και τη μείωση σε 5-4, η Μάρθα έκλεισε με break το σετ για το 6-4, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον 2ο γύρο των προκριματικών.

Εκεί θα αντιμετωπίσει την 27χρονη Justina Mikulskyte από τη Λιθουανία, Νο.326 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA και Νο.4 στο ταμπλό.