Ήττες για Παύλου και Λάκη στη Λάρνακα

Δήμητρα Παύλου
tn team Πέμπτη, 04 Μαϊος 2023 - 14:27

Η Δήμητρα Παύλου και η Μιχαέλα Λάκη ηττήθηκαν αμφότερες σήμερα για τη φάση των "16" της δυνατής διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων της ITF στην Αλαμινό της Λάρνακας, έχοντας πολύ δύσκολες αποστολές.

Η Παύλου έπαιξε με την Emma Lene, Νο.6 στο ταμπλό και Νο.415 στην παγκόσμια κατάταξη, που είναι και το career high της, με τη 23χρονη Γαλλίδα να παίζει το καλύτερό της τένις αυτή την περίοδο.

Και στα δυο σετ η 19χρονη Ελληνίδα έχασε από νωρίς την επαφή με το σκορ και τελικά γνώρισε την ήττα με 6-2, 6-1, σε 73 λεπτά.

Η Λάκη έπαιξε με τη σειρά της με τη Νο.3 του ταμπλό, Νο.302 στον κόσμο και άλλοτε Νο.25, Timea Babos, μια πολύ έμπειρη παίκτρια και πολύ ικανή, που προσπαθεί να "χτίσει" ξανά μέσα από τα τουρνουά της ITF την επιστροφή της στο Top 100.

Παρά την καλή της προσπάθεια, ούτε η 18χρονη Μιχαέλα απέφυγε την ήττα, με 6-3, 6-2, σε μια αναμέτρηση που πάλεψε και αντιστάθηκε για 1 ώρα και 34 λεπτά.

H Παύλου συνεχίζει να έχει ανοιχτές υποχρεώσεις στο διπλό, όπου προκρίθηκε στην ημιτελική φάση μαζί με τη Ρωσίδα συμπαίκτριά της, Ksenia Zaytseva, κερδίζοντας την Αμερικανίδα Isabella Barrera Aguirre και την Πολωνή Marcelina Podlinska με 6-2, 5-7, 12-10.