1ος τελικός σε 25άρι για την Παύλου

tn team Σάββατο, 10 Ιουνίου 2023 - 17:26

Πετυχαίνοντας μια ακόμα πολύ μεγάλη νίκη, η Δήμητρα Παύλου προκρίθηκε στον μεγαλύτερο τελικό της καριέρας της, στη διοργάνωση των 25.000 δολαρίων του Kursumlijska Banja της Σερβίας.

Η 19χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.670 στον κόσμο, έκανε ακόμα ένα πολύ καλό ματς σήμερα για τα ημιτελικά της διοργάνωσης της ITF, κερδίζοντας την Τσέχα Michaela Bayerlova, Νο.4 στο ταμπλό και Νο.323 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, με 6-3, 6-4.

Δεν κινδύνεψε καμία στιγμή η Παύλου, η οποία αφού δέχτηκε ένα break στο 1ο game, κέρδισε τα 5 από τα 6 επόμενα games και προηγήθηκε με 5-2 στο 1ο σετ, για να το ολοκληρώσει στο 9ο game με 6-3.

Στο 2ο σετ έχασε 2 φορές το προβάδισμα με break, αφού από το 1-0 και το 3-2 ισοφαρίστηκε σε 1-1 και 3-3 αντίστοιχα, έκανε όμως και 3ο break στο 9ο game για το 5-4 και τελικά "σφράγισε" τη νίκη στο 10ο game, έπειτα από 81 λεπτά παιχνιδιού.

Ήταν η 3η διαδοχική μεγάλη νίκη για τη Δήμητρα, που στον 2ο γύρο είχε κερδίσει την Ρωσίδα Ekaterina Reyngold, Νο.7 στο ταμπλό και Νο.354 στον κόσμο, με 6-3, 7-6 (2), ενώ στα προημιτελικά απέκλεισε την κορυφαία του ταμπλό και Νο.189 του κόσμου, Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου, με 7-5, 6-3.

Συνολικά έχει φτάσει τις 6 νίκες στη σειρά στο τουρνουά, αφού ξεκίνησε από τα προκριματικά την προσπάθειά της, χωρίς μάλιστα να έχει χάσει κανένα σετ σ' αυτούς τους 6 αγώνες!

Στον πρώτο της τελικό σε ένα 25άρι τουρνουά και 2ο συνολικά στο ITF Pro Tour στην καριέρα της, η νεαρή Ελληνίδα τενίστρια θα αντιμετωπίσει την πολύ έμπειρη Ρουμάνα Cristina Dinu, που είναι 30 ετών και βρίσκεται στο Νο.299 της παγκόσμιας κατάταξης, έχοντας φτάσει έως και το Νο.179.

Να σημειωθεί πως σήμερα έγινε ο τελικός του διπλού, όπου αναδείχθηκε πρωταθλήτρια η Γραμματικοπούλου.