Εκτός ημιτελικών στο 25άρι του Solapur η Σακελλαρίδη

tn team Παρασκευή, 22 Δεκεμβρίου 2023 - 13:02

Η Σαπφώ Σακελλαρίδη ολοκλήρωσε την παρουσία της στο τουρνουά 25.000 δολαρίων του Solapur της Ινδίας σήμερα, γνωρίζοντας την ήττα στα προημιτελικά από την Diana Marcinkevica.

Στο δύσκολο σημερινό της παιχνίδι με την Marcinkevica, No.6 στο ταμπλό και συμπαίκτριά της στο διπλό, η Σακελλαρίδη υπέστη την ήττα με 6-4, 6-3.

Η 20χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.3 στο ταμπλό και Νο.282 στην παγκόσμια κατάταξη, απώλεσε ένα προβάδισμα με 4-2 στο 1ο σετ, με τη Λετονή παίκτρια να κερδίζει 4 games στη σειρά και να ανατρέπει το σετ. Στο 2ο σετ η Marcinkevica εξασφάλισε ένα προβάδισμα με 5-2 και ολοκλήρωσε την επικράτηση στο 9ο game, έπειτα από 74 λεπτά αγώνα.

Η Σακελλαρίδη πέτυχε 2 νίκες αυτή την εβδομάδα στα σκληρά γήπεδα του Solapur. Στον 1ο γύρο είχε κερδίσει την Ekaterina Yashina με 6-4, 7-6 (6), ενώ στον 2ο γύρο απέκλεισε την Vaishnavi Adkar με 6-3, 6-0.

Στο διπλό, Σακελλαρίδη και Marcinkevica είχαν ολοκληρώσει την πορεία τους στα προημιτελικά. Στον 1ο γύρο είχαν κερδίσει τις Ινδές Sravya Shivani Chilakalapudi και Jennifer Luikham με 7-6 (5), 6-0, για να γνωρίσουν την ήττα στα προημιτελικά από τις Γιαπωνέζες Funa Kozaki και Misaki Matsuda με 5-7, 6-4, 12-10.

H Σακελλαρίδη θα παραμείνει στην Ινδία και θα μεταφερθεί στην πόλη Navi Mumbai, όπου θα γίνει την ερχόμενη εβδομάδα μια διοργάνωση 40.000 δολαρίων της ITF.