Έχασε διπλό match point η Ματούλα

tn team Τρίτη, 07 Μαϊος 2024 - 19:17

Η Μάρθα Ματούλα "λύγισε" μετά από μια μάχη 3 ωρών και 10 λεπτών με τη Γερμανίδα Nastasja Mariana Schunk, πληρώνοντας τα 2 χαμένα match points που είχε στο αποφασιστικό σετ.

Μετά από μια μαραθώνια μάχη με τη Schunk, η Ματούλα υπέστη την ήττα με 6-4, 4-6, 7-6 (5) και ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στον 1ο γύρο του W35 τουρνουά της ITF στο Bastad της Σουηδίας.

Η Ματούλα βρέθηκε 2 games μακριά από τον αποκλεισμό και στο 4-6, 4-4, κατάφερε όμως να πάρει τα 2 επόμενα games και να στείλει το ματς σε 3ο σετ.

Εκεί βρέθηκε πίσω με 0-3 και με 2-4, κέρδισε όμως ένα πολύ κρίσιμο 7o game μετά από 9 ισοπαλίες, στο οποίο έσβησε και 3 break points για το 2-5, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 3-4.

Ισοφάρισε σε 4-4 και κατάφερε να προηγηθεί στο 6-5, έχοντας μάλιστα διπλό match point στο επόμενο game, στο 15-40. Η Schunk έσβησε στο σερβίς της τα match points, έστειλε το 3ο σετ στο tie-break και εκεί επέστρεψε από το 0-2 για να το κερδίσει με 7-5 και να ολοκληρώσει μια πολύ δύσκολη και σημαντική νίκη.

Στο Bastad και στο χωμάτινο τουρνουά των 25.000 δολαρίων βρίσκεται και η Ελληνοβελγίδα Σοφία Κωστούλα, η οποία κέρδισε στη σημερινή της πρεμιέρα την Εσθονή Maileen Nuudi με 6-2, 7-6 (3) και θα παίξει στη 16άδα με μια εκ των Irina Fetecau και Malene Helgo.