Άφησε εκτός τον Khachanov o Tsonga (vid)

tennisnews team Τετάρτη, 31 Ιουλίου 2019 - 8:34

O Jo-Wilfried Tsonga πέτυχε 44 winners και απέκλεισε το Νο. 2 του ταμπλό του Citi Open, Karen Khachanov, στην πρεμιέρα του Ρώσου στη διοργάνωση. Στον 2ο γύρο της Ουάσινγκτον προκρίθηκε ο Νικ Κύργιος. Δείτε όλα τα αποτελέσματα της ημέρας.

Κάνοντας έναν πολύ καλό αγώνα, τον οποίο ολοκλήρωσε με 13 άσους και 44 winners, o Jo-Wilfried Tsonga επιβλήθηκε του Karen Khachanov με 6-4, 2-6, 7-5 σε κάτι λιγότερο από 2 ώρες αγώνα και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Citi Open.

O Tsonga κέρδισε τα 2 τελευταία games του 1ου σετ, για να μετατρέψει το 4-4 σε 6-4, και λίγο έλειψε να συνεχίσει το σερί του και να μεγαλώσει το προβάδισμά του. Ο Khachanov ωστόσο επέστρεψε από το 0-1, 0-40, απέτρεψε το γρήγορο break στο 2ο σετ για τον Tsonga και ισοφάρισε σε 1-1.

Στη συνέχεια, ο Ρώσος έκανε δυο απανωτά break, για το 2-1 και το 4-1, ενώ ενδιάμεσα επέστρεψε ξανά από το 0-40, για να πάρει ξανά 5 πόντους στη σειρά και να κρατήσει το σερβίς του, κάνοντας το 3-1. Στα δυο τελευταία service games του στο 2ο σετ ο Khachanov δεν έχασε πόντο, για να κάνει το 5-1 και το 6-2 αντίστοιχα.

Παρά τον τρόπο με τον οποίο έχασε το 2ο σετ, ο Tsonga δεν πτοήθηκε και βρήκε ξανά τον ρυθμό του στο 3ο σετ από τη γραμμή του σερβίς. Δεν έχασε άλλη φορά το σερβίς του και στο 12ο game, τη δεύτερη φορά που ο Khachanov σέρβιρε για την παραμονή του στο τουρνουά, ο Γάλλος έκανε το break, αξιοποιώντας το πρώτο του match point, για το 7-5.

Στον 3ο γύρο του τουρνουά της Ουάσινγκτον, ο Tsonga θα αντιμετωπίσει τον Kyle Edmund, που κέρδισε μέσα σε 68 λεπτά τον Lloyd Harris, με 6-1, 6-4.

Περισσότερο από 2 ώρες έμεινε στο court o Marin Cilic, ο οποίος δεν κατάφερε να "σπάσει" το σερβίς του Marius Copil παρά τα 10 break point που είχε, κέρδισε όμως και τα δυο tie-break του παιχνιδιού, για να επικρατήσει του Ρουμάνου με 7-6 (4), 7-6 (4).

Στον 3ο γύρο προκρίθηκε και ο Daniil Medvedev, που κέρδισε τον Bjorn Fratangelo με 6-3, 6-4 και θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τον Frances Tiafoe, που επικράτησε του Alexander Bublik με 6-1, 7-6 (5).

Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας και για τον 1ο γύρο, ο Νικ Κύργιος κέρδισε τον Thai-Son Kwiatkowski με 7-5, 6-4, σε ένα ματς που πέτυχε 15 άσους.

Ο 24χρονος Ελληνοαυστραλός απώλεσε αρχικά ένα προβάδισμα με 5-3, χάνοντας και 2 set point για το 6-4, αλλά έκανε νέο break και πήρε το 1ο σετ στα 12 games. Στο 2ο σετ έκανε break με το καλημέρα για να προηγηθεί με 2-0 και το κατέκτησε λίγα λεπτά μετά με 6-4.

Στον 2ο γύρο ο Κύργιος θα αντιμετωπίσει τον Gilles Simon.