1η Top 10 νίκη από το 2017 για τον Murray! (vid)

tennisnews team Τρίτη, 25 Αυγούστου 2020 - 2:12

Μετά από μια εξαντλητική μάχη 2,5 ωρών, ο Andy Murray επιβλήθηκε του Alexander Zverev με 2-1 σετ και πανηγύρισε τη σημαντικότερη νίκη του στα 3 τελευταία χρόνια!

Ο Murray κέρδισε τον Zverev με 6-3, 3-6, 7-5, έπειτα από ένα αμφίρροπο και απολαυστικό παιχνίδι στο Grandstand της Νέας Υόρκης, που ξεπέρασε σε διάρκεια τις 2,5 ώρες.

Ο 33χρονος Βρετανός, άλλοτε Νο.1 στην παγκόσμια κατάταξη και κάτοχος 3 Grand Slam τίτλων, έκανε 31 αβίαστα λάθη και είχε μόλις 16 winners. Σε χαμηλά επίπεδα έμεινε και ο Zverev, που είχε 31 winners και έφτασε τα 49 αβίαστα λάθη.

Οι δυο παίκτες ωστόσο έδωσαν τεράστια μάχη, σε έναν ισορροπημένο αγώνα με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων, που κράτησε το ενδιαφέρον των φίλων του τένις έως και τον τελευταίο πόντο.

O Murray μπήκε δυνατά στο ματς και έκανε break νωρίς για να προηγηθεί με 4-1. Αργότερα ήρθε αντιμέτωπος με τα πρώτα break points του Zverev, επέστρεψε όμως από το 15-40 και κράτησε το σερβίς του για το 5-2 στο 7ο game. Στο 9ο game χρειάστηκε να ανατρέψει το 0-30, για να υπερασπιστεί ξανά το σερβίς του και να πάρει το 1ο σετ με 6-3.

Ο Zverev άρχισε να κερδίζει έδαφος από τα μέσα του 2ου σετ κι έπειτα, έχοντας τριπλή ευκαιρία για να κάνει το break στο 6ο game, στο οποίο για ακόμα μια φορά ο Murray άντεξε, επιστρέφοντας από το 2-3, 0-40 για να κάνει το 3-3. Ο Γερμανός ωστόσο βρήκε το break στην επόμενη προσπάθειά του, έκανε το 5-3 και σέρβιρε με επιτυχία για το 6-3 και την ισοφάριση στα σετ.

Στο 3ο σετ ο Murray έκανε το γρήγορο break για το 3-1, ο "Sascha" όμως απάντησε με διαδοχικά break στο 7ο (3-4) και στο 9ο game (5-4), αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης. Σέρβιρε για τη νίκη ο Γερμανός στο 10ο game, αλλά ο Murray έκανε ένα πολύτιμο break και έφερε ξανά την ισορροπία στο ματς.

Αφού κράτησε το σερβίς του για να αποκτήσει ξανά το πάνω χέρι στο παιχνίδι, ο Murray έκανε και εκείνος το 2ο συνεχόμενο break, το οποίο του χάρισε το σετ με 7-5 και έβαλε τέλος στο ματς, έπειτα από 2 ώρες και 31 λεπτά αγώνα.

O Murray, ο οποίος παρέμεινε αήττητος απέναντι στον Zverev σε 2 αναμετρήσεις, πέτυχε την πρώτη του Top 10 νίκη από το Roland Garros του 2017. Επίσης αυτό είναι το πρώτο τουρνουά Masters 1000 ή Grand Slam στο οποίο πετυχαίνει δυο νίκες από την ίδια χρονιά (2017), όταν είχε παίξει στα προημιτελικά του Wimbledon.

Στη φάση των "16" του Cincinnati Masters, o Bρετανός θα αντιμετωπίσει τον Milos Raonic, που κάνει ένα πολύ καλό τουρνουά μέχρι στιγμής και έχει αποκλείσει τους Sam Querrey και Daniel Evans χωρίς να χάσει σετ.