Στον 2ο γύρο του Monte-Carlo Sinner και Hurkacz (vids)

Jannik Sinner
Jannik Sinner © Corinne Dubreuil/ATP Tour
tn team Δευτέρα, 11 Απριλίου 2022 - 21:44

Oι Jannik Sinner και Hubert Hurkacz πήραν τις νίκες στις δύσκολες πρεμιέρες τους στο Monte-Carlo Masters. Καλό αγώνα πραγματοποίησε ο Stan Wawrinka, στην πρώτη του αναμέτρηση στο tour μετά από έναν χρόνο, ενώ στον 2ο γύρο πέρασε και ο Marin Cilic, που απέκλεισε τον Jo-Wilfried Tsonga. Τα αποτελέσματα της ημέρας.

O Hubert Hurkacz επικράτησε με 7-5, 6-4 του Hugo Dellien σε ένα κλειστό παιχνίδι, το οποίο ολοκληρώθηκε τελευταίο για τη σημερινή μέρα του Monte-Carlo Masters.

O 25χρονος Πολωνός, Νο.14 στην παγκόσμια κατάταξη, βρέθηκε πίσω με 4-5, 0-15 στο 1ο σετ, αλλά κέρδισε τους 12 από τους 13 επόμενους πόντους και το κατέκτησε με 7-5. Στο 2ο σετ ο Hurkacz προηηθηκε με 2-0 και με 4-2, αλλά ο Dellien έκανε το break back και ισοφάρισε στο 8ο game.

Στο επόμενο game o Πολωνός είχε 3 break points και κατάφερε τελικά να κάνει το break, ανακτώντας το προβάδισμα με 5-4. Στη συνέχεια σέρβιρε για τη νίκη και χρειάστηκε να σβήσει 3 break points, αλλά κατάφερε να "κλειδώσει" την πρόκριση στο 2ο match point του, έπειτα από 1 ώρα και 38 λεπτά αγώνα.

Στον 2ο γύρο του Monte-Carlo Masters, o Hurkacz θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Ugo Humbert και Pedro Martinez.

Στον 2ο γύρο πέρασε και ο Jannik Sinner, που είχε δύσκολη πρεμιέρα απέναντι στον Borna Coric, αλλά "καθάρισε" το παιχνίδι στο 3ο σετ, επικρατώντας με 6-3, 2-6, 6-3.

Ο νεαρός Ιταλός, Νο.9 στο ταμπλό, θα περιμένει την αναμέτρηση του Emil Ruusuvuori με τον Oscar Otte, για να μάθει ποιον θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο.

Καλό αγώνα έκανε ο Stan Wawrinka, στην επιστροφή του σε τουρνουά της ΑΤΡ μετά από έναν χρόνο, όμως δεν απέφυγε την ήττα απέναντι στον Alexander Bublik, με 3-6, 7-5, 6-2. Στον 2ο γύρο ο Bublik θα αντιμετωπίσει τον Pablo Carreno Busta, που κέρδισε τον Sebastian Baez με 6-4, 4-6, 6-2.

Ο Marin Cilic έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και επιβλήθηκε του Jo-Wilfried Tsonga με 6-2, 6-2, ενώ ο Alex De Minaur επικράτησε του Bernabe Zapata Miralles με 6-3, 6-4 και θα παίξει με τον Andrey Rublev στον 2ο γύρο.

O Federico Delbonis κέρδισε τον Jaume Munar με 6-4, 3-6, 6-4 και θα είναι ο πρώτος αντίπαλος του Alexander Zverev στο τουρνουά, ενώ ο Sebastian Korda απέκλεισε τον Botic Van De Zandschulp με 7-5, 6-4 και θα είναι ο πρώτος αντίπαλος του Carlos Alcaraz.

Ο Albert Ramos-Vinolas επικράτησε του Tallon Griekspoor με 6-4, 4-6, 6-2 και θα είναι ο αντίπαλος του Cameron Norrie στον 2ο γύρο, ενώ ο Diego Schwartzman επικράτησε του Karen Khachanov με 6-7 (5), 6-3, 6-3. Τέλος, ο Fabio Fognini θα είναι ο πρώτος αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά, μετά τη νίκη του επί του Arthur Rinderknech με 7-5, 4-6, 6-3.