Πήραν την πρόκριση για τους "16" Zverev και Rublev (vids)

Alexander Zverev
Alexander Zverev © Corinne Dubreuil / ATP Tour
tn team Τετάρτη, 13 Απριλίου 2022 - 21:44

O Alexander Zverev απέκλεισε στα δυο σετ τον Federico Delbonis, ενώ την πρόκριση για τους "16" του Monte-Carlo Masters πήρε και ο Andrey Rublev, ο οποίος επέστρεψε από σετ πίσω, για να κερδίσει τον Alex De Minaur.

Καλό ξεκίνημα στο Monte-Carlo πραγματοποίησε ο Alexander Zverev, που επιβλήθηκε του Federico Delbonis 6-1, 7-5 και πήρε το εισιτήριο για τον 3ο γύρο του Monte-Carlo Masters.

Ο Zverev ήταν σαρωτικός στο 1ο σετ και το κέρδισε σε 23 μόλις λεπτά. Το 2ο σετ ήταν πιο κλειστό, με τον Delbonis να προηγείται με break 2 φορές, στο 2-0 και στο 4-2. Ο Zverev επέστρεψε στο σετ και τις δυο, ενώ είχε το πρώτο του match point στο 10ο game, στο 4-5, 30-40. Ο Αργεντινός το έσωσε και ισοφάρισε σε 5-5, με τον Γερμανό να κάνει τελικά το αποφασιστικό break στο 12ο game και να κερδίζει το 2ο σετ με 7-5.

Στον 3ο γύρο του Monte-Carlo Masters, o Zverev θα αντιμετωπίσει τον Pablo Carreno Busta, που κέρδιζε τον Alexander Bublik με 4-6, 7-6 (3), 4-3, όταν ο Καζάκος αποφάσισε να εγκαταλείψει μόλις δέχτηκε break, παρότι δεν έδειχνε να αντιμετωπίζει κάποιο τόσο σοβαρό πρόβλημα τραυματισμού!

Στους "16" προκρίθηκε και ο Andrey Rublev, που πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τον 3ο γύρο. Ο 25χρονος Ρώσος επέστρεψε από σετ πίσω και κέρδισε τον Alex De Minaur με 2-6, 6-1, 6-4, μετά από 2 ώρες και 3 λεπτά αγώνα.

Ο Rublev κέρδισε τα 11 από τα 13 επόμενα games μετά την απώλεια του 1ου σετ και βρέθηκε μπροστά με 5-1 στο 3ο. Παρόλα αυτά η αποστολή του δεν είχε τελειώσει εκεί, με τον De Minaur να μειώνει σε 5-4 και να έχει 3 break points στο 10ο game για να ισοφαρίσει σε 5-5. Ο Ρώσος κατάφερε τελικά να κρατήσει το σερβίς του σ' αυτό το "μαραθώνιο" game, ολοκληρώνοντας το ματς στο 3ο του match point για το 6-4.

Επόμενος αντίπαλος για τον Rublev θα είναι ο Jannik Sinner, που απέκλεισε νωρίτερα τον Emil Ruusuvuori με 7-5, 6-3.