1η νίκη στο χορτάρι από το 2019 ο Wawrinka, εκτός ο Ruud (vids)

tn team Τρίτη, 14 Ιουνίου 2022 - 23:26

O Stan Wawrinka ανέτρεψε το 3-5 στο 3ο σετ, κέρδισε μια μεγάλη μάχη τριών ωρών με τον Frances Tiafoe, για να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο γρασίδι από το 2019 και να προκριθεί στον 2ο γύρο του Queen's Championships. Νικηφόρο ξεκίνημα για τον Matteo Berrettini, ενώ απρόσμενη ήττα από το Νο.156 του κόσμου γνώρισε ο Casper Ruud.

Μετά από 2 ώρες και 48 λεπτά μιας πολύ μεγάλης μάχης, ο Stan Wawrinka κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση του Frances Tiafoe με 7-6 (2), 6-7 (6), 7-6 (5) και να πάρει την πρόκριση για τον 2ο γύρο του Queen's Championships.

Ο Wawrinka ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 άσους, κερδίζοντας τους 68 από τους 76 πόντους στα πρώτα του σερβίς. Στα δεύτερα σερβίς αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, κερδίζοντας μόνο το 43% των πόντων (24/56), αλλά την ίδια στιγμή έσβησε τα 6 από τα 7 break points που αντιμετώπισε.

O Tiafoe, αφού έσβησε ένα match point στο tie-break του 2ου σετ, έκανε το πρώτο break στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 2-0 στο 3ο σετ. Ο 37χρονος Ελβετός ήταν πίσω στο σετ μέχρι και το 3-5, αλλά κατάφερε να κάνει το break στο game που ο Αμερικανός σέρβιρε για τη νίκη και να ισοφαρίσει σε 5-5.

Στη συνέχεια έσβησε 3 break points και κράτησε το σερβίς του για να περάσει μπροστά με 6-5. Και αυτό το σετ πήγε σε tie-break, όπου ο Wawrinka προηγήθηκε με 6-3 και αξιοποίησε το 3ο του match point, φτάνοντας στη μεγάλη νίκη.

Ήταν η 1η νίκη του Wawrinka στο γρασίδι μετά από 3 χρόνια, με τον Ελβετό να αντιμετωπίζει στην επόμενη φάση είτε τον Denis Shapovalov, είτε τον Tommy Paul. O αγώνας διακόπηκε απόψε στο 1-1 σετ (4-6, 6-2) και θα συνεχιστεί αύριο.

Στον 2ο γύρο προκρίθηκε και ο Matteo Berrettini, που συνεχίζει το νικηφόρο του σερί στη σεζόν του γρασιδιού. Ο Ιταλός, Νο.2 στο ταμπλό, κέρδισε τον Daniel Evans με 6-3, 6-3 και θα παίξει στους "16" με τον Denis Kudla, που κέρδισε τον Lorenzo Sonego με 6-4, 3-6, 6-4.

Νωρίτερα σήμερα, μια "βαριά" ήττα υπέστη το Νο.1 του ταμπλό και Νο.5 του κόσμου, Casper Ruud, που ηττήθηκε από το Νο.156 του κόσμου, Ryan Peniston, με 7-6 (4), 7-6 (2). Αυτή ήταν η μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα του 26χρονου Βρετανού, που πήρε wild card από την LTA για το τουρνουά. Στον 2ο γύρο ο Peniston θα παίξει με τον Francisco Cerundolo, που κέρδισε τον Pedro Martinez με 6-3, 6-2.