Με Evans στην πρεμιέρα του ο Τσιτσιπάς

© Will LeFevre
tn team Τρίτη, 01 Νοεμβρίου 2022 - 14:42

Τον Daniel Evans θα αντιμετωπίσει στην πρεμιέρα του στο παρισινό Masters o Στέφανος Τσιτσιπάς.

Μετά από μάχη στα τρια σετ, ο Βρετανός επικράτησε του Brandon Nakashima με 6-3, 3-6, 6-4 και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Paris Masters, όπου περίμενε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Evans έκανε 2 break στο 1ο σετ, ένα στις αρχές και ένα στο τέλος του, στο 2ο σετ όμως ο Nakashima πέρασε στην αντεπίθεση και "έσπασε" τον αντίπαλό του στο 3ο (2-1) και στο 9ο game (6-3), για να απαντήσει με παρόμοιο τρόπο.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 3ο σετ, όπου ο Βρετανός έκανε το break στο 5ο game και πέρασε μπροστά με 3-2. Στο 8ο game χρειάστηκε να σβήσει ένα break point για να κάνει το 5-3, ενώ στο 9ο game o Nakashima έσβησε 2 break points και match points, για να μειώσει σε 5-4. Ο Evans κράτησε πιο εύκολα το σερβίς του στη συνέχεια και "σφράγισε" τη νίκη, έπειτα από 2 ώρες και 9 λεπτά παιχνιδιού.

Ο Τσιτσιπάς έχει πολύ καλή προϊστορία απέναντι στον Evans, τον οποίο έχει κερδίσει και στις 3 προηγούμενες συναντήσεις τους, χωρίς να απωλέσει σετ, ή να απωλέσει περισσότερα από 5 games σε κάποιον αγώνα!