1ος Masters τίτλος για τον Rublev (vids)

Andrey Rublev
Andrey Rublev © Corinne Dubreuil/ATP Tour
tn team Κυριακή, 16 Απριλίου 2023 - 18:20

O Andrey Rublev ανέτρεψε το 1-4, 30-40 στο 3ο σετ και κέρδισε τον Holger Rune μετά από έναν συναρπαστικό τελικό στο Monte-Carlo, για να κατακτήσει τον 1ο τίτλο Masters 1000 στην καριέρα του!

Για 1η φορά πρωταθλητής σε ένα Masters 1000 αναδείχθηκε ο Andrey Rublev, ο οποίος μετά από τους χαμένους τελικούς που είχε στο Monte-Carlo και στο Σινσινάτι το 2021, κέρδισε σήμερα τον Rune με 5-7, 6-2, 7-5.

Για 2 ώρες και 34 λεπτά μονομάχησαν οι δυο παίκτες, με τον Rublev να επιστρέφει από σετ πίσω, αλλά και από το 1-4, 30-40 στο 3ο σετ, σε ένα σημείο που βρέθηκε έναν πόντο μακριά από το να υποστεί διπλό break και να μηδενιστούν σχεδόν οι ελπίδες του για τίτλο.

Πιο αναλυτικά, ο Rune ήταν ο παίκτης που έκανε το πρώτο break του τελικού και προηγήθηκε με 4-2, αλλά ο Rublev δεν άργησε να απαντήσει και να ισοφαρίσει σε 4-4. Στη συνέχεια ο Δανός χρειάστηκε να σβήσει ένα break point στο 4-4 για να αποφύγει τα χειρότερα και λίγο αργότερα έκανε νέο break, για να κερδίσει το πολύ κλειστό 1ο σετ με 7-5.

Ο Rublev ήταν καλύτερος στο 2ο σετ, στο οποίο απώλεσε αρχικά το προβάδισμα που είχε πάρει με 2-0, αλλά κέρδισε 4 games στη σειρά από το 2-2 και κατέκτησε το σετ με 6-2.

Ο Rune απάντησε σε αυτό το σερί του Ρώσου με ένα break σε ένα γεμάτο game με 3 ισοπαλίες και στο οποίο επέστρεψε από το 40-0, για να προηγηθεί με 3-0 στο αποφασιστικό σετ.

Μετά από 2 σβησμένα break points o Δανός έφτασε στο 4-1 και έφτασε έναν πόντο μακριά από το 5-1, στο 1-4, 30-40. Ο Rublev κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του στο turning point του 3ου σετ, αφού στο αμέσως επόμενο game έκανε το break back και άλλαξε τα δεδομένα.

Αρχικά ισοφάρισε σε 4-4 ο Ρώσος, που στο 11ο game έκανε νέο break και πέρασε μπροστά με 6-5, αποκτώντας για 1η φορά ουσιαστικά το προβάδισμα, σε ολόκληρο τον τελικό. Κράτησε και το σερβίς του στο 12ο game o Rublev, που ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή σε 2 ώρες και 34 λεπτά.

Αυτός ήταν ο μεγαλύτερος τίτλος στην καριέρα του Rublev και ο 1ος στη φετινή σεζόν. Συνολικά ο 25χρονος Ρώσος έφτασε τους 13 τίτλους στην καριέρα του (13-6 σε τελικούς).

Θα παραμείνει στη θέση του αύριο ο Rublev, στο Νο.6 της παγκόσμιας κατάταξης, ωστόσο θα κερδίσει 910 "καθαρούς" βαθμούς και θα πλησιάσει το Top 5 και τον Στέφανο Τσιτσιπά στους 570 βαθμούς. Επιπλέον, θα περάσει στο Νο.5 του Race για το Τορίνο, από το Νο.12 που βρίσκεται σήμερα.

Ο Rune, ο οποίος έπαιξε για 2η φορά σε έναν τελικό Masters 1000 διοργάνωσης (1-1) και στον 6ο τελικό καριέρας συνολικά (3-3), θα κερδίσει 2 θέσεις και θα βρεθεί για 1η φορά στο Νο.7 του κόσμου αύριο, βελτιώνοντας το career high του κατά μια θέση.