Με Paire o Τσιτσιπάς στον 3ο γύρο (vid)

tn team Πέμπτη, 20 Ιανουαρίου 2022 - 10:35

Ο Benoit Paire έβγαλε εκτός Australian Open τον Grigor Dimitrov και θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά.

Έναν φανταστικό αγώνα πραγματοποίησε ο Benoit Paire, ο οποίος επιβλήθηκε του Grigor Dimitrov με 6-4, 6-4, 6-7 (4), 7-6 (2) σε κάτι περισσότερο από 3 ώρες και πήρε το εισιτήριο για τον 3ο γύρο του Australian Open.

Εκεί φυσικά τον περίμενε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος λίγο πριν κέρδισε τον Sebastian Baez, επίσης με 3-1 σετ.

Ο Paire έκανε δυο εξαιρετικά πρώτα σετ, για να τα κερδίσει και τα δυο με 6-4 και να μπει σε θέση οδηγού στο παιχνίδι. Ο Dimitrov προσπάθησε να αντιδράσει και κέρδισε το 3ο σετ - για το οποίο έχασε και 2 set points στο 10ο game - στο tie-break με 7-4.

Στο 4ο σετ ο Dimitrov βρέθηκε πίσω με 0-3, 15-40, κατάφερε όμως να μείνει στο παιχνίδι, μειώνοντας αρχικά σε 2-3. Στο 6ο game χρειάστηκε να σβήσει κι άλλο break point, για να πάει από το 2-3, 30-40 στο 3-3 και να ισορροπήσει το σετ.

Και αυτό το σετ πήγε σε tie-break, αλλά αυτή τη φορά ο Paire ήταν αλάνθαστος, πήρε 6 πόντους στη σειρά και από το 1-2 έκανε το 7-2, ολοκληρώνοντας την πολύ καλή αυτή νίκη, σε 3 ώρες και 18 λεπτά αγώνα.

Αυτή θα είναι η 5η αναμέτρηση του Στέφανου με τον Paire, τον οποίο έχει κερδίσει τις 3 προηγούμενες (3-1), με τελευταίες τις περσινές σε Μαδρίτη και Ακαπούλκο, όπου έχασε μόλις 3 (6-1, 6-2) και 4 games (6-3, 6-1) αντίστοιχα.