Πήρε το ντέμπι με τον Thiem o Auger-Aliassime (vids)

tn team Δευτέρα, 15 Ιανουαρίου 2024 - 16:48

Σε έναν αγώνα που ολοκληρώθηκε λίγο πριν τις 2 το πρωί και κράτησε 5 ώρες, o Felix Auger-Aliassime έκαμψε τελικά την αντίσταση του Dominic Thiem στα 5 σετ. Νωρίτερα, πήρε την πρόκριση ο Alex De Minaur, ενώ εκτός συνέχειας έμεινε ο Andy Murray.

Μετά από 5 ώρες παρά ένα λεπτό, ο Felix Auger-Aliassime πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη και την πρόκριση στην πολύ δύσκολη πρεμιέρα του με τον Dominic Thiem, τον οποίο κέρδισε με 6-3, 7-5, 6-7 (5), 5-7, 6-3.

Ο Auger-Aliassime, ο οποίος έπαιξε τον πρώτο του αγώνα στα μονά για φέτος, είχε προηγηθεί με 2-0 σετ και έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση, μπήκε όμως σε περιπέτειες στο υπόλοιπο του αγώνα, αφού ο Thiem κατάφερε να κερδίσει τα πολύ κλειστά 2 επόμενα σετ.

Τελικά ο Καναδός, Νο.27 στο ταμπλό, έκανε από νωρίς το break στο 5ο σετ και κατάφερε έστω και αγχωτικά να φτάσει τελικώς στη νίκη, έπειτα από 4 ώρες και 59 λεπτά αγώνα και στις 01:40 τα μεσάνυκτα, τοπική ώρα.

Στον 2ο γύρο του Australian Open, o Auger-Aliassime θα παίξει με τον Γάλλο qualifier, Hugo Grenier, που κέρδισε επίσης στα 5 σετ τον Alexandre Muller, με 2-6, 7-6 (3), 4-6, 6-4, 7-6 (10-7).

Νωρίτερα, ο Alex De Minaur είχε δυσκολευτεί απέναντι στον Milos Raonic, που έπαιξε πολύ καλά για 90 περίπου λεπτά όμως στη συνέχεια αντιμετώπισε έναν τραυματισμό και τελικά εγκατέλειψε, ενώ ήταν πίσω με 6-7 (6), 6-3, 2-0.

Καθαρή νίκη για τον Hubert Hurkacz, που κέρδισε τον Omar Jasika με 7-6 (4), 6-4, 6-2, ενώ χωρίς να δυσκολευτεί προκρίθηκε και ο Tomas Martin Etcheverry, με μια εμφατική νίκη με 6-4, 6-2, 6-2 επί του Andy Murray. Νωρίτερα ο Adrian Mannarino επέστρεψε από σετ πίσω για να κερδίσει τον Stan Wawrinka με 6-4, 3-6, 5-7, 6-3, 6-0. Είναι πιθανό αυτό να ήταν το τελευταίο Australian Open, τόσο για τον Raonic, όσο και για τους Murray και Wawrinka.