1η νίκη στη σεζόν για τον Κοκκινάκη (vids)

tennisnews team Τρίτη, 16 Ιανουαρίου 2024 - 11:58

Μετά από τις back-to-back ήττες του στο ξεκίνημα της σεζόν, ο Θανάσης Κοκκινάκης πανηγύρισε την πρώτη του νίκη για το 2024 σε έναν αγώνα 5 σετ για το Australian Open, όπου "λύγισε" τον Sebastian Ofner. Συνεχίζει το αήττητο σερί του ο Grigor Dimitrov, πρόκριση και για τους Holger Rune και Casper Ruud.

Αφού έχασε τις πρεμιέρες του σε Μπρίσμπεϊν και Αδελαΐδα, ο Θανάσης Κοκκινάκης κατάφερε να κερδίσει τον πρώτο του αγώνα στη σεζόν και στο αυστραλιανό καλοκαίρι, μετά από ένα μεγάλο ματς με τον Ofner, τον οποίο κέρδισε με 7-6 (1), 2-6, 6-7 (4), 6-1, 7-6 (10-8).

Αν και βρέθηκε πίσω με 1-2 σετ, ο Κοκκινάκης δεν το έβαλε κάτω και ανταποκρίθηκε με ένα πολύ καλό 4ο σετ, στο οποίο έχασε μόνο ένα game. Ακολούθησε μεγάλη μάχη στο αποφασιστικό 5ο σετ, όπου κανείς από τους δυο παίκτες δεν είχε break point.

Στο tie-break 10 πόντων, ο Κοκκινάκης προηγήθηκε με 3-1 και με 5-3, ωστόσο ισοφαρίστηκε στο 5-5 και αργότερα βρέθηκε και πίσω, στο 6-7. Τελικά έκανε ένα πολύ μεγάλο mini-break ανακτώντας το πλεονέκτημα και φέρνοντας τον εαυτό του σε διπλό match point, στο 9-7. Αξιοποίησε τη 2η ευκαιρία του - 1η στο δικό του σερβίς - για να ολοκληρώσει το ματς σε 4 ώρες και 18 λεπτά.

Στον 2ο γύρο του αυστραλιανού major, o 27χρονος Ελληνοαυστραλός θα αντιμετωπίσει τον Grigor Dimitrov, που μετά τον τίτλο στο Μπρίσμπεϊν πέτυχε την 6η του συνεχόμενη νίκη στο 2024, επικρατώντας του Marton Fucsovics με 4-6, 6-3, 7-6 (1), 6-2.

Και τα υπόλοιπα μεγάλα φαβορί μπήκαν στον 2ο γύρο, με τον Casper Ruud να συντρίβει τον Albert Ramos Vinolas με 6-1, 6-3, 6-1 και τον Holger Rune να δυσκολεύεται αρκετά, αλλά να επικρατεί τελικά του Yoshihito Nishioka με 6-2, 4-6, 7-6 (3), 6-4.

Ο Ruud θα παίξει στον 2ο γύρο με τον Max Purcell, ενώ ο Rune με τον Arthur Cazaux, που απέκλεισε στα 5 σετ τον Laslo Djere, με 6-2, 6-7 (3), 6-2, 3-6, 6-2. Ο Arthur Fils κέρδισε τον Jiri Vesely με 4-6, 7-5, 6-2, 6-3 και θα παίξει στον 2ο γύρο με το Νο.28 του ταμπλό, Tallon Griekspoor.

Τέλος, εύκολες νίκες για τους Cameron Norrie και Jiri Lehecka, ενάντια στους Juan Pablo Varillas (6-4, 6-4, 6-2) και Bernabe Zapata Miralles (6-3, 6-2, 6-3) αντίστοιχα, ενώ ο Sumit Nagal έβγαλε εκτός το Νο.31 του ταμπλό, Alexander Bublik, κερδίζοντάς τον με 6-4, 6-2, 7-6 (5).