LIVE: Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 3-6, 6-3, 6-4

tn team Δευτέρα, 30 Μαϊος 2022 - 15:12

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει αυτή την ώρα τον Holger Rune στο Philippe Chatrier, για μια θέση στα προημιτελικά του Roland Garros.

4ο ΣΕΤ:

UPDATE 18:12 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 3-6, 6-3, 6-4 O Στεφ το πάλεψε, είχε 3 break points για το 5-5, αλλά ο Rune κατόρθωσε να κρατήσει το σερβίς του και να πάρει τη νίκη. Η μεγαλύτερη πρόκριση στην καριέρα του 19χρονου Δανού δίχως αμφιβολία.

UPDATE 18:06 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 3-6, 6-3, 5-4 Μειώνει κι άλλο ο Στεφ! 8 σερί πόντοι για να γίνει πολύ γρήγορα το 5-4. Ακόμα έχει την ευκαιρία να τελειώσει το ματς στο σερβίς του ο Δανός.

UPDATE 18:03 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 3-6, 6-3, 5-3 Ακόμα ζωντανός ο Στέφανος! Κάνει το 1ο break και μειώνει σε 5-3. Θα σερβίρει για την παραμονή του στο τουρνουά τώρα ο Έλληνας τενίστας.

UPDATE 18:00 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 3-6, 6-3, 5-2 Νέο κακό game από τον Στέφανο από το σερβίς, νέο break για τον Rune που κάνει το 5-2 και αγκαλιάζει τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του.

UPDATE 17:57 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 3-6, 6-3, 4-2 Ο Στεφ πίεσε από το 40-0 ισοφαρίζοντας σε 40-40, αλλά στο 5ο game point o Rune έκλεισε το game και προηγείται πια με 4-2 στο 4ο σετ.

UPDATE 17:49 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 3-6, 6-3, 3-2 Tελικά το break έρχεται για τον Rune, που απείλησε ξανά τον Στέφανο και αυτή τη φορά τα κατάφερε.

UPDATE 17:42 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 3-6, 6-3, 1-2 Σώζει 3 break points o Στέφανος, που σε κρίσιμο σημείο αποφεύγει να δεχτεί break.

UPDATE 17:34 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 3-6, 6-3, 1-1 Κρατάνε τα πρώτα τους service games στο 4ο σετ οι δυο παίκτες.

3ο ΣΕΤ:

UPDATE 17:26 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 3-6, 6-3 Πίεσε αλλά δεν έφτασε στο break point o Στέφανος, με τον Rune να κρατάει το σερβίς του με 30 και να αποκτά νέο προβάδισμα με σετ στον αγώνα.

UPDATE 17:21 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 3-6, 5-3 Κάνει το καθήκον του ο Στεφ και αναγκάζει τον Δανό να σερβίρει για να πάρει το 3ο σετ.

UPDATE 17:18 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 3-6, 5-2 Κρατάει και το σερβίς ο Rune και ξαφνικά ο Στέφανος είναι ξανά με την πλάτη στον τοίχο. 2-5 στο 3ο σετ.

UPDATE 17:14 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 3-6, 4-2 Το πρώτο break στο 3ο σετ είναι για τον Δανό, που κάνει το 4-2. Πολύ κακό game από τον Στέφανο, που έκανε 2 διπλά λάθη και 2 αβίαστα λάθη και έχασε το σερβίς του με love.

UPDATE 17:05 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 3-6, 2-1 Χωρίς break στα πρώτα 3 games του 3ου σετ.

2ο ΣΕΤ

UPDATE 16:48 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 3-6 Love service game και κλείνει το 2ο σετ ο Στεφ!

UPDATE 16:48 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 3-5 BREAK για τον Στέφανο, που επιστρέφει από το 30-0, παίρνει 4 συνεχόμενους πόντους και κάνει το 5-3 στο 2ο σετ! Μια ανάσα από την ισοφάριση ο Έλληνας πρωταθλητής.

UPDATE 16:42 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 3-4 Κρατάει με 15 το σερβίς ο Στεφ, 4-3 μπροστά στο 2ο σετ.

UPDATE 16:40 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 3-3 Από το 40-15 στο 40-40, αλλά ο Rune κρατάει για το 3-3.

UPDATE 16:34 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 2-3 Κρατάει εύκολα τώρα το σερβίς του ο Στέφανος, παραμένει χωρίς break το 2ο σετ.

UPDATE 16:27 Rune - Τσιτσιπάς 7-5, 1-2 Πολύ καλή αντίδραση από τον Στέφανο, που έχανε με 0-40 και κατάφερε να κερδίσει 5 πόντους στη σειρά, για να κρατήσει το σερβίς του. Χωρίς breaks μετά τα 3 πρώτα games στο 2ο σετ.

1ο ΣΕΤ

UPDATE 16:12 Rune - Τσιτσιπάς 7-5 Κλείνει το σετ ο Rune, παρότι χρειάστηκε 3 set points για να τα καταφέρει. Παίρνει το πρώτο προβάδισμα στο ματς ο 19χρονος, 2η φορά που βρίσκεται πίσω με σετ στο τουρνουά ο Στεφ, ο οποίος θυμίζουμε πως επέστρεψε από το 0-2 στον 1ο γύρο κόντρα στον Musetti.

UPDATE 16:05 Rune - Τσιτσιπάς 6-5 BREAK σε κρίσιμο σημείο τώρα για τον 19χρονο, που βγάζει ένα εντυπωσιακό passing shot και παίρνει το game, για να περάσει μπροστά για 1η φορά στο ματς, με 6-5. Θα σερβίρει για το σετ ο Δανός.

UPDATE 15:59 Rune - Τσιτσιπάς 5-5 Με επεισοδιακό τρόπο ισοφαρίζει ο Rune, με τους δυο παίκτες να ανταλλάζουν χτυπήματα πάνω στις γραμμές στο τελευταίο ράλι και τον Στέφανο να διαφωνεί για την τελευταία μπάλα του Δανού.

UPDATE 15:53 Rune - Τσιτσιπάς 4-5 Ανταποκρίνεται πολύ καλά από το 15-30 ο Στεφ και με 3 συνεχόμενους πόντους κλείνει κι αυτός το service game του. Θα σερβίρει για την παραμονή του στο 1ο σετ ο Rune.

UPDATE 15:50 Rune - Τσιτσιπάς 4-4 Αντέχει σε κρίσιμο σημείο ο Rune, που επιστρέφει από το 15-40 για να κρατήσει το σερβίς του.

UPDATE 15:41 Rune - Τσιτσιπάς 3-4 Σημαντικό κράτημα σερβίς τώρα από τον Στέφανο, που σταματάει το μικρό σερί του Δανού και παίρνει νέο προβάδισμα με 4-3.

UPDATE 15:36 Rune - Τσιτσιπάς 3-3 Κρατάει και το σερβίς του ο Rune για την ισοφάριση.

UPDATE 15:31 Rune - Τσιτσιπάς 2-3 Μαζεμένα λάθη από τον Στέφανο τώρα και ο Rune παίρνει πίσω το break για το 3-2.

UPDATE 15:27 Rune - Τσιτσιπάς 1-3 BREAK για τον Στέφανο, που αξιοποιεί την πρώτη του ευκαιρία στο ματς και παίρνει προβάδισμα με 3-1 στο 1ο σετ!

UPDATE 15:22 Rune - Τσιτσιπάς 1-2 Εύκολα κρατήματα σερβίς και για τους δυο παίκτες πριν το πρώτο διάλειμμα, με τον Στέφανο να έχει το προβάδισμα με 2-1.