Απέκλεισε τον Tiafoe o Zverev (vids)

tennisnews team Πέμπτη, 29 Αυγούστου 2019 - 22:36

Μια πολύ σημαντική νίκη για την ψυχολογία του πανηγύρισε ο Alexander Zverev, ο οποίος μπορεί να χρειάστηκε να παίξει ξανά 5 σετ, αλλά απέκλεισε από το US Open τον πολύ επικίνδυνο Frances Tiafoe.

Για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι, ο Alexander Zverev έπρεπε να παίξει στα 5 σετ, κατάφερε όμως να φύγει νικητής από το Arthur Ashe Stadium, επικρατώντας του Frances Tiafoe, με 6-3, 3-6, 6-2, 2-6, 6-3.

Ο 22χρονος Γερμανός πέτυχε 22 άσους, αλλά έκανε και 11 διπλά λάθη. Συνολικά είχε 63 winners και 53 αβίαστα λάθη, έναντι 41 και 46 αντίστοιχα του Αμερικανού. Μπορεί να έχασε προβάδισμα 2 φορές με σετ, αλλά και στα 3 σετ που κέρδισε ήταν αισθητά καλύτερος από τον αντίπαλό του. Στο πολύ κρίσιμο 5ο σετ, που έκρινε και την πρόκριση, έμεινε ψύχραιμος, προηγήθηκε νωρίς με 3-0, δεν απειλήθηκε με break point και ολοκλήρωσε τον θρίαμβό του σε 3 ώρες και 9 λεπτά.

Ο "Sascha", ο οποίος απέκλεισε στον 1ο γύρο τον Radu Albot επίσης με 3-2 σετ, θα περιμένει την αναμέτρηση του Aljaz Bedene με τον Benoit Paire, για να μάθει ποιον παίκτη θα αντιμετωπίσει στον 3ο γύρο. Αν προκριθεί, θα μπει για 1η φορά στην καριέρα του στους "16" του US Open.

Σε άλλους αγώνες που έχουν ολοκληρωθεί ως τώρα, ο Denis Kudla άφησε εκτός τον Dusan Lajovic, No. 27 στο ταμπλό, με 7-5, 7-5, 0-6, 6-3, και θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του Novak Djokovic.

Και ο Roger Federer έμαθε σήμερα τον αντίπαλό του, που θα είναι ο Βρετανός Daniel Evans, ο οποίος κέρδισε τον Lucas Pouille, No. 25 στο ταμπλό, με 6-4, 6-3, 6-7 (4), 6-4.

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Πολωνός Kamil Majchrzak, που κέρδισε τον Pablo Cuevas με 6-7 (3), 6-4, 2-6, 6-4, 6-1 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε 3ο γύρο Grand Slam διοργάνωσης.

Τέλος, ο David Goffin κέρδισε εύκολα τον Gregoire Barrere με 6-2, 6-2, 6-2 σε 86 λεπτά, ενώ ο Alex De Minaur, επιβλήθηκε επίσης με 3-0 σετ (6-3, 7-5, 6-3), του Χιλιανού Cristian Garin, No. 31 στο ταμπλό.