Θρίαμβος De Minaur με Nishikori (vid)

tennisnews team Παρασκευή, 30 Αυγούστου 2019 - 21:11

O Alex De Minaur πέτυχε μια σπουδαία νίκη εις βάρος του Kei Nishikori και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στους "16" ενός Grand Slam.

Έπειτα από 2 ώρες και 48 λεπτά αγώνα, ο Alex De Minaur επικράτησε του Kei Nishikori με 6-2, 6-4, 2-6, 6-3 και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του US Open για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Ο 20χρονος Αυστραλός, είχε 10 λιγότερους winners από τον αντίπαλό του (26-36), αλλά έκανε λιγότερα από τα μισά λάθη, μόλις 29, έναντι 59 του Nishikori.

Στο 1ο σετ προηγήθηκε με 3-0 και δεν κοίταξε πίσω του, ενώ έκανε γρήγορο break και στο 2ο σετ ο De Minaur, για το 2-0. Αυτή τη φορά ο Nishikori κατάφερε να επιστρέψει και ισοφάρισε σε 4-4, αλλά η ανταπόκριση του Αυστραλού ήρθε άμεσα, με νέο break για το 5-4 και κράτημα σερβίς για το 6-4 και το 2-0 σετ, παρόλο που χρειάστηκε 4 set point για να τα καταφέρει.

Στο 3ο σετ ο Nishikori αντέδρασε, έκανε break για το 3-1, έσβησε 3 break point σερβίροντας για το 4-1 και τελικά με νέο break έκλεισε το σετ στο 8ο game (6-2).

Δε συνέχισε όμως την αντεπίθεσή του, με τον De Minaur να κάνει ένα πολύ σημαντικό break στο 7ο game του 4ου σετ για να περάσει μπροστά με 4-3 και τον Nishikori να μη διαχειρίζεται τη πίεση, χάνοντας ξανά το σερβίς του στο 9ο game (6-3).

Αυτή ήταν η πρώτη Top 10 (και Top 20) νίκη για τον De Minaur, που στον πρώτο του αγώνα σε δεύτερη εβδομάδα major διοργάνωσης, θα αντιμετωπίσει είτε τον Grigor Dimitrov, είτε τον Kamil Majchrzak.