Έσωσε 3 m.p. o Dimitrov, πέρασαν Murray, Isner (vids)

© Brad Penner / USTA
tennisnews team Τετάρτη, 30 Αυγούστου 2023 - 1:13

O Grigor Dimitrov τα είδε όλα στην πρώτη του αναμέτρηση στο US Open, αλλά κατάφερε μετά από 5 ώρες σχεδόν να κερδίσει τον Alex Molcan, σώζοντας και 3 match points στο 5ο σετ. Συνεχίζουν στο τουρνουά ο Andy Murray και ο έτοιμος να "κρεμάσει" τη ρακέτα του John Isner, εκτός ο Θανάσης Κοκκινάκης.

Μια πολύ δύσκολη πρεμιέρα είχε στο US Open o Grigor Dimitrov, ο οποίος χρειάστηκε 4 ώρες και 38 λεπτά, αλλά έφτασε στη νίκη επί του Alex Molcan με 6-7 (9), 6-7 (5), 6-1, 7-5, 7-6 (9).

Ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, με τον Dimitrov να χάνει και τα δυο πρώτα σετ, που πήγαν στο tie-break. Δεν το έβαλε κάτω και έκανε ένα πολύ καλό 3ο σετ, στο οποίο έχασε μόλις ένα game, για να ξαναμπει στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Στο 4ο σετ ήταν λίγο καλύτερος αλλά δεν είχε εύκολο έργο και παρόλο που δεν απειλήθηκε με break point, χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 11ο game o Βούλγαρος, για να κάνει το break και να πάρει το σετ με 7-5.

Και ήρθε το 5ο σετ, στο οποίο ο Dimitrov κινδύνεψε άμεσα με αποκλεισμό. Ο Molcan, No.115 στον κόσμο, έσβησε και τα 5 break points που αντιμετώπισε έως τότε στο σετ, για να κάνει το πρώτο break στο 6ο game και να "ξεφύγει" με 4-2. Με love service game έκανε και το 5-2 ο Σλοβάκος, που ήταν με το ένα πόδι στον 2ο γύρο.

Ο Dimitrov κατάφερε ωστόσο να επιστρέψει από το 5-3, 30-0 στο 9ο game και να κάνει το break back, μειώνοντας σε 5-4. Στο επόμενο game έσβησε ένα match point στο σερβίς του και τελικά ισοφάρισε σε 5-5. Το tie-break ήταν εξίσου καθηλωτικό, με τον Dimitrov να σβήνει 2 ακόμα match points, συνεχόμενα μάλιστα από το 7-9, για να κερδίσει 4 πόντους στη σειρά και να πάρει το tie-break με 11-9, ολοκληρώνοντας την τεράστια ανατροπή σε 4 ώρες και 38 λεπτά αγώνα.

Στον 2ο γύρο περιμένει άλλος ένας πολύ δύσκολος αγώνας τον Dimitrov, αφού θα αντιμετωπίσει τον πρωταθλητή του 2012, Andy Murray. Ο 36χρονος Βρετανός κατάφερε να πάρει τη δική του νίκη στα 3 σετ, σε κάτι λιγότερο από 3 ώρες, με 6-2, 7-5, 6-3 επί του Corentin Moutet.

Πρόκριση στα 3 σετ και για τον John Isner, που παίζει το τελευταίο τουρνουά της καριέρας του. Ο 38χρονος Αμερικανός κέρδισε τον Facundo Diaz Acosta με 6-4, 6-3, 7-6 (1) και εξασφάλισε ακόμα έναν αγώνα τουλάχιστον. Σε αυτόν θα αντιμετωπίσει τον συμπατριώτη του Michael Mmoh, που πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη εις βάρος του ανέτοιμου Karen Khachanov, No.11 στο ταμπλό και περσινού ημιφιναλίστ, με 6-2, 6-4, 6-2.

Straight sets νίκη και για τον Andrey Rublev, που κέρδισε τον lucky loser Arthur Cazaux με 6-4, 7-6 (5), 6-1, ενώ ο Cameron Norrie έχασε μόνο 7 games από τον Alexander Shevchenko, τον οποίο κέρδισε με 6-3, 6-2, 6-2.

Επόμενος αντίπαλος για τον Βρετανό θα είναι ο qualifier Yu-hsiou Hsu, που ήρθε με φόρα από τα προκριματικά και πέτυχε την 1η του νίκη σε κυρίως ταμπλό Grand Slam διοργάνωσης, απέναντι στον Θανάση Κοκκινάκη, με 6-3, 6-4, 3-6, 6-3.

Πρώτη νίκη σε Grand Slam και για τον 19χρονο Arthur Fils, μια πολύ σπουδαία νίκη μάλιστα, αφού ο νεαρός Γάλλος απέκλεισε το Νο.24 του ταμπλό, Tallon Griekspoor, με 4-6, 6-3, 5-7, 6-4, 7-5.