Εύκολα o Medvedev, εκτός ο Dimitrov (vid)

Daniil Medvedev
Daniil Medvedev © AELTC
tn team Πέμπτη, 01 Ιουλίου 2021 - 19:44

O Daniil Medvedev συνέτριψε με 3-0 σετ τον Carlos Alcaraz και πήρε μια άνετη πρόκριση για τους "32" του Wimbledon. Εκτός 3ου γύρου έμεινε ο Grigor Dimitrov, που δεν μπόρεσε να κερδίσει ούτε σετ από τον Alexander Bublik.

Ακόμα ένα βήμα προς τη δεύτερη εβδομάδα του Wimbledon έκανε ο Daniil Medvedev, ο οποίος επιβλήθηκε του Carlos Alcaraz με 6-4, 6-1, 6-2 σε 95 λεπτά.

Ο 25χρονος Ρώσος, Νο.2 στο ταμπλό, πέτυχε 20 winners και έκανε μόνο 12 αβίαστα λάθη σε ολόκληρο το παιχνίδι. Από την αρχή του αγώνα και το προβάδισμα με 3-0 που απέκτησε είχε συνεχώς τον έλεγχο ο Medvedev, που παρόλο που υπέστη και 2 break δεν ανησύχησε, αφού δεν έχασε ποτέ το πάνω χέρι.

Μπορεί να μην πήρε το αποτέλεσμα που θα ήθελε, αλλά ο Alcaraz πέτυχε τον πόντο του αγώνα:

Στον 3ο γύρο θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Marin Cilic και Benjamin Bonzi. Αν καταφέρει να κερδίσει έναν ακόμα αγώνα, θα προκριθεί για πρώτη φορά στους "16" του Wimbledon.

Ένας από τους πιθανούς αντιπάλους του Medvedev στον 4ο γύρο, ο Alexander Bublik, κατόρθωσε να κερδίσει χωρίς να απωλέσει σετ τον Grigor Dimitrov, με 6-4, 7-6 (6), 7-6 (4). Ο 24χρονος Καζάκος έκανε το μοναδικό break όλου του αγώνα νωρίς στο 1ο σετ, ενώ στα δυο επόμενα σετ κατάφερε να υπερισχύσει στα tie-break, παρότι ήταν πίσω με 2-4 και στα δυο!

Ο επόμενος αντίπαλος του Bublik θα γίνει γνωστός όταν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση του Hubert Hurkacz με τον Marcos Giron.

Ο Matteo Berrettini επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στον Botic Van De Zandschulp, κερδίζοντας τον Ολλανδό qualifier με 6-3, 6-4, 7-6 (4) και θα παίξει στον 3ο γύρο με τον Aljaz Bedene, που πήρε μια πολύ εντυπωσιακή νίκη επί του Yoshihito Nishioka με 6-1, 6-0, 6-2, σε 84 μόλις λεπτά.

Ο Ilya Ivashka έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις του και κέρδισε τον Jeremy Chardy με 4-6, 6-3, 6-2, 6-4, ενώ ο επόμενος αντίπαλός του, Jordan Thompson, απέκλεισε τον Kei Nishikori με 7-5, 6-4, 5-7, 6-3. Τέλος, ο Lorenzo Sonego κέρδισε τον Daniel Elahi Galan με 4-6, 6-3, 7-6 (3), 6-1 και έκλεισε ραντεβού με τον James Duckworth, που έβγαλε εκτός τον Sam Querrey με 7-5, 6-7 (4), 6-3, 6-2.