Νικηφόρες πρεμιέρες για Murray και Sinner (vids)

© AELTC
tn team Δευτέρα, 27 Ιουνίου 2022 - 23:40

O Andy Murray και ο Jannik Sinner ξεκίνησαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στο Wimbledon, ξεπερνώντας τα εμπόδια των James Duckworth και Stan Wawrinka αντίστοιχα στα 4 σετ.

Ο Murray έμεινε πίσω με σετ απέναντι στον Duckworth στην πρεμιέρα του στο Wimbledon, έπαιξε όμως πολύ καλύτερα στα 3 επόμενα και επιβλήθηκε του Αυστραλού με 4-6, 6-3, 6-2, 6-4 σε 2 ώρες και 42 λεπτά, στον αγώνα που ολοκλήρωσε το σημερινό πρόγραμμα του Centre Court στο Wimbledon.

Ο 35χρονος Βρετανός, 2 φορές πρωταθλητής στο Wimbledon, τελείωσε τον αγώνα με 34 winners και 14 αβίαστα λάθη, ενώ μετά το 1ο σετ, στο οποίο υπέστη 2 break, δεν απειλήθηκε σε κανένα game με break point.

Ο Murray, ο οποίος είχε φτάσει μέχρι τον 3ο γύρο πέρσι στο Wimbledon, στο καλύτερο τουρνουά που έχει κάνει σε Slam από το 2017, θα παίξει στον 2ο γύρο με τον John Isner.

Ο 37χρονος Αμερικανός πέτυχε 54 άσους από τους 97 winners που είχε συνολικά, για να κερδίσει στα 5 σετ τον Enzo Couacaud, με 6-7 (6), 7-6 (3), 4-6, 6-3, 7-5.

Στον 2ο γύρο πέρασε και ο Jannik Sinner, που είναι πιθανός αντίπαλος του Murray στον 3ο γύρο. Ο νεαρός Ιταλός επικράτησε του Stan Wawrinka με 7-5, 4-6, 6-3, 6-2 και θα παίξει μεθαύριο με έναν εκ των Daniel Altmaier και Mikael Ymer.

Το πιο πιθανό αυτή την ώρα είναι να πάρει ο Ymer το εισιτήριο, ο οποίος έχει το προβάδισμα με 6-3, 7-5, ο αγώνας όμως διακόπηκε λόγω της προχωρημένης ώρα και θα συνεχιστεί αύριο.