LIVE: Djokovic - Κύργιος 4-6, 6-3, 6-4, 7-6 (3)

© AELTC
tn team Κυριακή, 10 Ιουλίου 2022 - 16:03

Ζωντανή ενημέρωση από τον τελικό του Wimbledon, ανάμεσα στον Novak Djokovic και τον Νικ Κύργιο.

UPDATE 19:12 Djokovic - Κύργιος 4-6, 6-3, 6-4, 7-6 (7-3) GAME, SET & MATCH, DJOKOVIC! O Nole ολοκλήρωσε το tie-break στους 10 πόντους και στο 3ο του championship point, για να αναδειχθεί για μια ακόμα φορά πρωταθλητής στο Wimbledon.

UPDATE 19:07 Djokovic - Κύργιος 4-6, 6-3, 6-4, 6-6 (5-1) Στα 2 mini-break το προβάδισμα του Djokovic, που είναι πολύ κοντά στον τίτλο!

UPDATE 19:03 Djokovic - Κύργιος 4-6, 6-3, 6-4, 6-6 Tie-break στο 4ο σετ!

UPDATE 18:57 Djokovic - Κύργιος 4-6, 6-3, 6-4, 5-6 Αντέχει ο Κύργιος και κερδίζει και αυτό το service game του, εξασφαλίζοντας τουλάχιστον το tie-break για το 4ο σετ. Ο Djokovic θα σερβίρει για 2η φορά για να παραμείνει στο σετ.

UPDATE 18:52 Djokovic - Κύργιος 4-6, 6-3, 6-4, 5-5 Αν και ανοίγει το game με διπλό λάθος, ο Djokovic κρατάει το σερβίς του για το 5-5 και μεταφέρει ξανά την πίεση στους ώμους του Κύργιου.

UPDATE 18:47 Djokovic - Κύργιος 4-6, 6-3, 6-4, 4-5 Σε παρόμοια κατάσταση με το 3ο σετ βρέθηκε ο Κύργιος, που είδε το 30-0 να γίνεται 30-30 στο 4-4, αλλά κατάφερε αυτή τη φορά με δυο μεγάλα σερβίς να κλείσει το game. Θα σερβίρει για την παραμονή του στο σετ ο Djokovic.

UPDATE 18:33 Djokovic - Κύργιος 4-6, 6-3, 6-4, 2-3 Xωρίς break ακόμα στο 4ο σετ, ο Κύργιος προηγείται με 3-2.

UPDATE 18:19 Djokovic - Κύργιος 4-6, 6-3, 6-4, 0-1 Μετά από ένα toilet break του Djokovic, το παιχνίδι συνεχίζεται και ο Κύργιος κρατάει το σερβίς του με 15 στο άνοιγμα του 4ου σετ.

UPDATE 18:10 Djokovic - Κύργιος 4-6, 6-3, 6-4 2-1 σετ μπροστά ο Nole, που κράτησε το σερβίς του και έκλεισε το 3ο σετ. Ένα σετ μακριά από τον τίτλο ο Σέρβος.

UPDATE 18:04 Djokovic - Κύργιος 4-6, 6-3, 5-4 BREAK για τον Djokovic που "αγκαλιάζει" το 3ο σετ και το προβάδισμα! Από το 40-0 ο Κύργιος έδειξε χαλάρωση και το πλήρωσε, με τον Djokovic να του ασκεί πίεση και τελικά να φτάνει τους 5 κερδισμένους πόντους στη σειρά, κάνοντας το 1ο break του 3ου σετ.

UPDATE 18:00 Djokovic - Κύργιος 4-6, 6-3, 4-4 Κρατάει ξανά εύκολα ο Djokovic, χέρι-χέρι οι δυο παίκτες έως τώρα στο 3ο σετ, που ήδη ξεπέρασε τα άλλα δυο σε διάρκεια.

UPDATE 17:53 Djokovic - Κύργιος 4-6, 6-3, 3-3 Στο μεταξύ ο Djokovic ανεπηρεάστος και πολύ ψύχραιμος, κρατάει εύκολα με 15 για το 3-3.

UPDATE 17:49 Djokovic - Κύργιος 4-6, 6-3, 2-3 Κρατάει ξανά ο Κύργιος, παρότι από το 40-15 πήγε στο 40-40 σε ένα έντονο game, στο οποίο εκδήλωσε τον εκνευρισμό του προς μια γυναίκα στις κερκίδες και δέχτηκε warning. Ανταποκρίθηκε με 2 άσους για το 3-2 ο 27χρονος, που είχε παράπονα από τον διαιτητή και του είπε ότι εντόπισε ποια έκανε όλη τη φασαρία, ζητώντας να γίνει κάτι από τη διοργάνωση.

UPDATE 17:38 Djokovic - Κύργιος 4-6, 6-3, 1-2 Xώρίς break τα 3 πρώτα games του 3ου σετ.

UPDATE 17:28 Djokovic - Κύργιος 4-6, 6-3, 0-1 Πολύ σημαντικό game για τον Κύργιο, που έσβησε 2 break points και τελικά, στο πρώτο του game point, έβγαλε άσο και κράτησε το σερβίς του στο ξεκίνημα του 3ου σετ.

UPDATE 17:20 Djokovic - Κύργιος 4-6, 6-3 Επιστρέφει από το 0-40 ο Djokovic και σβήνει 4 break points συνολικά, για να υπερασπιστεί το σερβίς του στο μόνο game που απειλήθηκε για break σ' αυτό το σετ, το οποίο κατέκτησε με 6-3. Είναι το 1ο σετ που κερδίζει στην καριέρα του απέναντι στον Κύργιο ο Σέρβος.

UPDATE 17:13 Djokovic - Κύργιος 4-6, 5-3 Μειώνει σε 5-3 ο Κύργιος, θα σερβίρει για το σετ ο Nole.

UPDATE 17:08 Djokovic - Κύργιος 4-6, 5-2 Από το 15-30 ο Djokovic βγάζει 2 μεγάλα πρώτα σερβίς και παίρνει τους 3 επόμενους πόντους, κλείνοντας άλλο ένα game. 5-2 και ένα game μακριά από το 1-1 σετ ο Novak.

UPDATE 17:01 Djokovic - Κύργιος 4-6, 4-1 Κρατάει και το σερβίς του ο Σέρβος, που παίζει καλύτερα τα τελευταία λεπτά.

UPDATE 16:56 Djokovic - Κύργιος 4-6, 3-1 Ένα κακό game από τον Κύργιο στο σερβίς και ο Djokovic δεν το αφήνει ανεκμετάλλευτο, κάνοντας break με love και παίρνοντας τον έλεγχο στο 2ο σετ.

UPDATE 16:41 Djokovic - Κύργιος 4-6 Δυσκολεύτηκε λίγο, δείχνοντας και τα πρώτα σημάδια πίεσης, αλλά κράτησε το σερβίς του ο Κύργιος και στο 2ο set point του έκανε το 6-4, κατακτώντας το 1ο σετ του τελικού! Για τον Djokovic, θα είναι το 3ο συνεχόμενο ματς που ξεκινάει από το 0-1 σετ, αφού θυμίζουμε πως το ίδιο του είχε συμβεί και απέναντι στους Jannik Sinner και Cameron Norrie.

UPDATE 16:35 Djokovic - Κύργιος 4-5 Άλλο ένα love game, το 4ο στη σειρά και το 2ο συνεχόμενο στο σερβίς του Novak. Θα σερβίρει για το σετ ο Κύργιος στο επόμενο game.

UPDATE 16:34 Djokovic - Κύργιος 3-5 2ο σερί love service game για Κύργιο, που σερβίρει τρομερά μέχρι στιγμής στο 1ο σετ.

UPDATE 16:31 Djokovic - Κύργιος 3-4 Love service game και για τον Nole, που κρατάει τη διαφορά στο ένα break.

UPDATE 16:29 Djokovic - Κύργιος 2-4 Με love service game αξιοποιεί το break του και φτάνει στο 4-2 ο Νικ, που παίζει απελευθερωμένος και απολαυστικό τένις.

UPDATE 16:26 Djokovic - Κύργιος 2-3 Tο πρώτο break του τελικού είναι γεγονός και το κάνει ο Κύργιος, που με ένα πολύ καλό game προηγήθηκε με 15-40. Ο Djokovic έσβησε το πρώτο break point, αλλά έκανε διπλό λάθος στο δεύτερο.

UPDATE 16:19 Djokovic - Κύργιος 2-1 Oλοκληρώθηκαν γρήγορα τα 3 πρώτα games του αγώνα, με τους δυο φιναλίστ να υπερασπίζονται τα σερβίς τους.

UPDATE 16:11 O Djokovic θα σερβίρει πρώτος στον τελικό.

UPDATE 16:07 Στο Centre Court οι δυο φιναλίστ!