1ος τίτλος μετά από 2 χρόνια για τη Muguruza (vid)

Garbine Muguruza
Garbine Muguruza Φωτογραφία: Jimmie48 / WTA
tn team Σάββατο, 13 Μαρτίου 2021 - 20:43

H Garbine Muguruza, η οποία παίζει φανταστικά όλη τη χρονιά, κατέκτησε σήμερα τον πρώτο της τίτλο μετά από 23 μήνες, κερδίζοντας στον τελικό του Dubai Tennis Championships την Barbora Krejcikova.

Η Muguruza επιβλήθηκε στον τελικό του Dubai Tennis Championships της Krejcikova με 7-6 (6), 6-3 και κατέκτησε τον 1ο τίτλο της από τον Απρίλιο του 2019.

Η Ισπανίδα απώλεσε ένα προβάδισμα με 4-2 στο 1ο σετ και ισοφαρίστηκε σε 4-4. Έχασε επίσης τριπλό set point για να πάρει το 1ο σετ στο 5-6, 0-40, με την Krejcikova να κερδίζει 5 πόντους στη σειρά και να στέλνει το σετ στο tie-break. Μετά από τις χαμένες ευκαιρίες, η Muguruza χρειάστηκε να ανατρέψει το 3-5 στο tie-break και να σβήσει ένα set point στο 5-6, για να το κερδίσει τελικά με 8-6 και να πάρει το προβάδισμα στον τελικό.

Στο 2ο σετ τα πράγματα ήταν πιο απλά για τη Muguruza, που κέρδισε τα δυο πρώτα games μετά από πολλές ισοπαλίες, για να αποκτήσει το προβάδισμα με 2-0. Κομβικό υπήρξε και το 6ο game, στο οποίο η Ισπανίδα έσβησε 2 break points και κράτησε ξανά το σερβίς της, για να κάνει το 4-2. Αυτό ήταν το τελευταίο σημείο που η Krejcikova έγινε απειλητική, αφού η Muguruza υπερασπίστηκε χωρίς προβλήματα το σερβίς της στο 8ο game για το 5-3 και τελικά "κλείδωσε" τη νίκη της στο 9ο game με νέο break για το 6-3.

H Muguruza παίζει πολύ καλό τένις από την αρχή του 2021, όμως τώρα κατάφερε να κάνει την καλύτερή της εβδομάδα μέχρι και το τέλος της, για να επιστρέψει στους τίτλους μετά από σχεδόν 2 χρόνια.

Η εντυπωσιακή Ισπανίδα είχε κερδίσει στον 1ο γύρο την Irina-Camelia Begu με 6-3, 7-5, στον 2ο γύρο την Amanda Anisimova με 6-4, 6-2, στον 3ο γύρο την Iga Swiatek με 6-0, 6-4, στα προημιτελικά την Aryna Sabalenka με 3-6, 6-3, 6-2 και στα ημιτελικά την Elise Mertens με 6-4, 7-6 (5).

Αυτός ήταν ο 8ος τίτλος της καριέρας της (8-7 σε τελικούς), μετά από 3 διαδοχικούς χαμένους τελικούς που είχε, στο Australian Open το 2020, στο Yarra Valley Classic της Μελβούρνης το 2021 και στο Qatar Open της Ντόχα την προηγούμενη εβδομάδα. Τη Δευτέρα αναμένεται να κερδίσει 3 θέσεις και να ανεβεί στο Νο.13 της παγκόσμιας κατάταξης.

Εξαιρετική εβδομάδα είχε και η Barbora Krejcikova, που θυμίζουμε πως στον 1ο γύρο του τουρνουά είχε αποκλείσει τη Μαρία Σάκκαρη. Και σε εκείνο το παιχνίδι έπαιξε πολύ καλά η 25χρονη Τσέχα, η οποία διατήρησε το επίπεδο αυτό μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Μάλιστα απέναντι στη Σάκκαρη έχασε 8 games (6-2, 7-6), που ήταν και τα περισσότερα που έχασε σε κάποιον αγώνα μέχρι τον τελικό!

Στον 2ο γύρο επιβλήθηκε της Jelena Ostapenko με 6-3, 6-1, στον 3ο γύρο της Svetlana Kuznetsova με 6-3, 6-2, στα προημιτελικά συνέτριψε την Anastasia Potapova με 6-0, 6-2 και στα ημιτελικά κέρδισε την Jill Teichmann με 7-5, 6-2.

Για 2η φορά στην καριέρα της αγωνίστηκε σε έναν τελικό, 4 χρόνια μετά τη συμμετοχή της στον τελικό του Nuremberg Cup στη Γερμανία τον Μάιο του 2017, όπου επίσης είχε ηττηθεί, από την Kiki Bertens. Αυτός ήταν με διαφορά ο σημαντικότερος τελικός της καριέρας της και τη Δευτέρα αναμένεται να κερδίσει 26 θέσεις, ανεβαίνοντας στο Νο.37 του κόσμου και βελτιώνοντας κατά 22 θέσεις το προηγούμενο career high της.