H Sasnovich απέκλεισε τη Raducanu στο Indian Wells (vid)

© Ccsnaps13/TennisPanorama
tennisnews team Σάββατο, 09 Οκτωβρίου 2021 - 9:30

Δεν πήγε καλά η πολυαναμενόμενη επιστροφή της Emma Raducanu στη δράση μετά τον θρίαμβο του US Open, αφού στον πρώτο της αγώνα από τη Νέα Υόρκη, γνώρισε την ήττα από την Aliaksandra Sasnovich στα δυο σετ.

Η Sasnovich επιβλήθηκε της Raducanu με 6-2, 6-4 και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του BNP Paribas Open, όπου θα συναντήσει την πρωταθλήτρια του 2015, Simona Halep.

H Raducanu μπήκε σ' αυτό τον αγώνα με ένα σερί 10 διαδοχικών νικών και μάλιστα χωρίς να έχει χαμένο σετ, μετά από εκείνο το μυθικό σερί που έκανε από τα προκριματικά του US Open, για να φτάσει έως τον τίτλο. Ωστόσο δεν είχε δώσει κανέναν αγώνα τις 4 τελευταίες εβδομάδες.

Η Λευκορωσίδα ήταν από την αρχή πολύ δυνατή και έκανε το πρώτο break για να προηγηθεί με 3-1. Αργότερα έκανε ένα ακόμη, "ξέφυγε" με 5-2 και σέρβιρε για το 6-2 σε 32 μόλις λεπτά.

Η 18χρονη Βρετανίδα είχε την ευκαιρία της να επανέλθει, αφού επέστρεψε από το 0-1 (break) στο 2ο σετ και κέρδισε τα 4 από τα 5 επόμενα games, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 4-2. Η Sasnovich όμως πέρασε στην αντεπίθεση, κέρδισε τα 4 επόμενα games και έφτασε στη μεγάλη νίκη της.

Σε αντίθεση με την Raducanu, η άλλη μεγάλη έκπληξη του US Open, φιναλίστ, Leylah Fernandez, πήρε τη νίκη επί της Alize Cornet με 6-2, 6-3 και προκρίθηκε στις "32" καλύτερες, όπου θα αντιμετωπίσει την Anastasia Pavlyuchenkova. Η Ρωσίδα επιβλήθηκε της Madison Keys με 6-3, 6-1.

Σε ένα από τα δυνατότερα ζευγάρια του 3ου γύρου, η Petra Kvitova θα αναμετρηθεί με τη Victoria Azarenka. Η Kvitova κέρδισε την Arantxa Rus εύκολα με 6-2, 6-2, ενώ νωρίτερα η Azarenka είχε πάρει την πρόκριση εις βάρος της Magda Linette, που εγκατέλειψε όταν ήταν πίσω με 7-5, 3-0.