WTA: Οι καλύτεροι αγώνες του 2022 (Μέρος Α')

Caroline Garcia
Caroline Garcia © Jimmie48 / WTA
tn team Τετάρτη, 21 Δεκεμβρίου 2022 - 15:42

Ανατρέχοντας στη σεζόν του 2022 στο WTA Tour, σας παρουσιάζουμε τους 10 καλύτερους αγώνες της χρονιάς. Στο πρώτο μέρος, συμπεριλαμβάνονται οι αναμετρήσεις των διοργανώσεων της WTA.

5) Iga Swiatek d. Liudmila Samsonova 6-7 (4), 6-4, 7-5
Ημιτελικός Porsche Tennis Grand Prix (WTA 500), Στουτγκάρδη

H Swiatek έφτασε στο επικό σερί των 37 νικών αυτή τη σεζόν. Στα μέσα αυτής της διαδρομής και στον αγώνα που απειλήθηκε περισσότερο για να "σπάσει" αυτό το σερί, είχε χρειαστεί 3 πολύ κλειστά σετ για να κερδίσει τη Samsonova, στα ημιτελικά της Στουτγκάρδης. Στο 3ο σετ η Πολωνή σέρβιρε 2 φορές για την παραμονή της στο τουρνουά, στο 4-5 και στο 5-6, αλλά κατάφερε να το κερδίσει και να πανηγυρίσει την 22η διαδοχική νίκη της.

4) Belinda Bencic d. Maria Sakkari 6-7 (6), 6-4, 6-4
Ημιτελικός bett1open (WTA 500), Βερολίνο

Για 3 ώρες και 7 λεπτά, χρόνος ασυνήθιστος για γρασίδι, μονομάχησαν η Belinda Bencic και η Μαρία Σάκκαρη στο Βερολίνο, για την ημιτελική φάση του bett1open. Ήταν ένας αγώνας για γερά νεύρα, που εκτός από μια μεγάλη μάχη είχε και πολύ ποιοτικό τένις, με την Bencic να καταφέρνει στα δυο τελευταία σετ να κάνει την ανατροπή, απέναντι σε μια Σάκκαρη που επίσης έπαιζε πολύ καλό τένις. Με 37 winners ολοκλήρωσε το ματς η Bencic και με 28 η Σάκκαρη.

3) Angelique Kerber d. Kaja Juvan 7-6 (5), 6-7 (0), 7-6 (5)
Τελικός Internationaux de Strasbourg (WTA 250), Στρασβούργο

Σε έναν επικό τελικό στο Στρασβούργο, η Angelique Kerber κέρδισε την Kaja Juvan έπειτα από 3 tie-break και ένα ματς που έφτασε τις 3 ώρες και τα 16 λεπτά σε διάρκεια! Αυτός ήταν ο 1ος τίτλος για την Kerber και ο 1ος της τελικός μετά από ένα χρόνο.

2) Barbora Krejcikova d. Iga Swiatek 5-7, 7-6 (4), 6-3
Τελικός Ostrava Open (WTA 500), Οστράβα

3 ώρες και 16 λεπτά είχε κρατήσει και ο τελικός στο 500άρι της Οστράβα, όπου η Krejcikova κέρδισε μπροστά από τους συμπατριώτες της την κορυφαία τενίστρια του κόσμου και ασταμάτητη στο μεγαλύτερο μέρος του 2022, Swiatek. Η Τσέχα παίκτρια είχε ανατρέψει το 1-5 στο 1ο σετ, το οποίο τελικά έχασε με 5-7, ενώ στο 2ο σετ απώλεσε ένα προβάδισμα με 4-2 και ήταν πίσω με 4-5 και με 5-6, σερβίροντας 2 φορές για την παραμονή της στο ματς.

1) Caroline Garcia d. Aryna Sabalenka 7-6 (4), 6-4
Τελικός WTA Finals (Finals), Fort Worth

Το τένις που έπαιξαν η Garcia και η Sabalenka στον τελευταίο τελικό της χρονιάς και μεγαλύτερος σε διοργάνωση της WTA, ήταν από άλλον πλανήτη. Αμφότερες οι δυο παίκτριες εκτόξευαν "ρουκέτες" με τα forehand τους και τελικά η Garcia πήρε το ματς μετά από 2 κλειστά σετ, παίζοντας καλύτερα στις λεπτομέρειες, για να κατακτήσει τον μεγαλύτερο τίτλο της καριέρας της και να επιστρέψει στο Top 4 της παγκόσμιας κατάταξης.