Μια νίκη μακριά από το κυρίως ταμπλό του Αμβούργου η Παπαμιχαήλ

tn team Σάββατο, 22 Ιουλίου 2023 - 20:24

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ κέρδισε την Katharina Hobgarski με 2-0 σετ και έκανε το πρώτο βήμα για την είσοδό της στο κυρίως ταμπλό του WTA 250 τουρνουά του Αμβούργου.

Η Παπαμιχαήλ επικράτησε της Γερμανίδας Hobgarski, Νο.293 στην παγκόσμια κατάταξη, με 6-4, 6-3, παίρνοντας την πρόκριση για τον 2ο και τελευταίο προκριματικό γύρο του Hamburg European Open.

Η 30χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.201 στον κόσμο, πήρε το πρώτο προβάδισμα για το 3-1 στο 1ο σετ. Η Hobgarski απάντησε και ισοφάρισε σε 3-3, αλλά η Παπαμιχαήλ έκανε άμεσα νέο break και πέρασε μπροστά με 4-3.

Στο 8ο game, η Ελληνίδα τενίστρια έσβησε 2 break points και υπερασπίστηκε το σερβίς της για το 5-3, ενώ με ένα love service game στο 10ο game "κλείδωσε" το 1ο σετ με 6-4.

Στο 2ο σετ η Παπαμιχαήλ "έσπασε" 5 φορές το σερβίς της Γερμανίδας και παρόλο που αντιμετώπισε προβλήματα στο δικό της σερβίς (και τα 3 games της Hobgarski ήταν από break), το κατέκτησε με 6-3 και ολοκλήρωσε το ματς σε 1 ώρα και 47 λεπτά.

Αύριο η Δέσποινα θα διεκδικήσει την είσοδο στο κυρίως ταμπλό του χωμάτινου 250αριού του Αμβούργου, αντιμετωπίζοντας τη Νο.2 του ταμπλό και Νο.169 στον κόσμο, Kaja Juvan, που κέρδισε την Berfu Cengiz με 6-1, 7-5.