Συνέτριψε την Jabeur η Gauff (vid)

© Jimmie48 / WTA
tn team Τρίτη, 31 Οκτωβρίου 2023 - 5:13

H Coco Gauff έκανε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στο WTA Finals, χάνοντας μόλις ένα game από την Ons Jabeur.

H Gauff, η οποία κάνει ένα τρομερό δεύτερο μισό στη σεζόν με αποκορύφωμα την κατάκτηση του US Open, συνέτριψε τη Jabeur με 6-0, 6-1 και έφτασε στη νίκη σε 57 μόλις λεπτά.

Το παιχνίδι είχε μια μικρή καθυστέρηση λόγω της βροχής και μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα της Gauff, που προηγήθηκε με 6-0, 1-0 σε λιγότερο από μισή ώρα, διακόπηκε εκ νέου για τον ίδιο λόγο.

Η 19χρονη Αμερικανίδα, Νο.3 στην παγκόσμια κατάταξη, δεν πτοήθηκε ούτε από τη διακοπή, παρόλο που το 2ο σετ ήταν σίγουρα πιο αμφίρροπο από το 1ο. Έκανε διαδοχικά break και ξέφυγε με 5-1 η Gauff, η οποία έσβησε 3 break points και ολοκλήρωσε το ματς στο 7ο game για το 6-1, στο 4ο match point της.

H Gauff μαζί με την Swiatek μοιράζονται πλέον την 1η θέση του Chetumal Group, έχοντας από μια νίκη. Την Τετάρτη θα αναμετρηθούν μεταξύ τους, με τη νίκη να δίνει και την πρόκριση στα ημιτελικά, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου. Χωρίς νίκη μετά από έναν αγώνα είναι σ' αυτόν τον όμιλο οι Jabeur και Vondrousova.