Στους "16" μετά από τρίωρη μάχη ο Σακελλαρίδης

tn team Τετάρτη, 14 Δεκεμβρίου 2022 - 10:56

Ακόμα μια πρόκριση σε διεθνές τουρνουά 15.000 δολαρίων της ITF πήρε ο Στέφανος Σακελλαρίδης, ο οποίος κέρδισε τον Γάλλο Raphael Lambling μετά από 3 ώρες μάχης, για να μπει στους "16" της διοργάνωσης του Monastir.

Μετά από 3 ώρες και 2 λεπτά συγκεκριμένα, ο 18χρονος Έλληνας τενίστας κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Γάλλου Lambling με 4-6, 6-3, 6-4 και να πάρει μια πολύ σημαντική πρόκριση για τον 2ο γύρο της διοργάνωσης των 15.000 δολαρίων της ITF, στο Monastir της Τυνησίας.

Ο Στέφανος, Νο.1 στην παγκόσμια κατάταξη της ITF και Νο.887 στην κατάταξη της ATP, αντέδρασε μετά το χαμένο 1ο σετ και προηγήθηκε με 3-0 στο 2ο σετ, στο οποίο δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο. Στο αποφασιστικό 3ο σετ, πήρε και πάλι νωρίς προβάδισμα με break για το 3-1, όμως ο Lambling τον ισοφάρισε στο 8ο game (4-4).

Αντέδρασε με άμεση απάντηση και το νέο break για να προηγηθεί με 5-4 ο Έλληνας τενίστας, ο οποίος επέστρεψε από το 30-0 σ' αυτό το game, για να σερβίρει με επιτυχιά για τη νίκη στη συνέχεια και να πάρει την πρόκριση για την καλύτερη 16άδα του hardcourt τουρνουά της Τυνησίας.

Αύριο, ο Σακελλαρίδης θα αντιμετωπίσει είτε τον επίσης Γάλλο Emilien Voisin, No.7 στο ταμπλό και Νο.681 στον κόσμο, είτε τον Αλγερινό Samir Hamza Reguig.

Ο Στέφανος προκρίθηκε επίσης και στα προημιτελικά του διπλού, όπου μαζί με τον 16χρονο αδερφό του, Δημήτρη Σακελλαρίδη, νίκησαν τον Ιταλό Federico Bove και τον Ουκρανό Eskander Guryev, με 4-6, 6-3, 10-1.