Στους "16" του Monastir Σκορίλας και Θάνος

tn team Τετάρτη, 02 Αυγούστου 2023 - 16:27

Οι Αλέξανδρος Σκορίλας και Αριστοτέλης Θάνος πήραν αμφότεροι την πρόκριση για τη φάση των "16" στη διοργάνωση των 15.000 δολαρίων του Monastir στην Τυνησία.

Νικηφόρα πρεμιέρα πραγματοποίησε ο Αλέξανδρος Σκορίλας στο τουρνουά αυτής της εβδομάδας του Monastir, επικρατώντας του Γάλλου Antoine Vincent με 3-6, 7-6 (4), 6-3.

Δεν ήταν καθόλου εύκολο μεσημέρι για τον Σκορίλα, που βρέθηκε πίσω με 3-6, 4-5, 0-15 στο 2ο σετ. Κράτησε την ψυχραιμία του και το σερβίς του για το 5-5, ενώ αργότερα ανέτρεψε και το 1-4 στο tie-break, για να το κατακτήσει με 7-4.

Ανατροπή χρειάστηκε και στο 3ο σετ ο 23χρονος Έλληνας τενίστας, ο οποίος ήταν πίσω με 1-3, αλλά κέρδισε 5 games στη σειρά και ολοκλήρωσε τη νίκη του σε 2 ώρες και 43 λεπτά παιχνιδιού.

Στους "16" προκρίθηκε και ο Αριστοτέλης Θάνος, ο οποίος ξεκίνησε από τα προκριματικά την προσπάθειά του. Σήμερα, στον 1ο γύρο του κυρίως ταμπλό, έμεινε μόνο 46 λεπτά στο court και πήρε τα 9 από τα 10 games που παίχτηκαν. Όταν ήταν μπροστά με 6-0, 3-1, ο Τυνήσιος αντίπαλός του, Youssef Labbene, εγκατέλειψε με τραυματισμό.

Ο 22χρονος Έλληνας τενίστας πέτυχε την 4η διαδοχική νίκη του στο Monastir, αφού στα προκριματικά είχε αποκλείσει τον Ιταλό Felipe Virgili Berini με 6-3, 6-1, τον Τυνήσιο Ibrahim Snoussi με 6-0, 6-1 και τον Μονεγάσκο Rocco Piatti με 1-6, 6-4, 10-8.

Στον 2ο γύρο της hardcourt διοργάνωσης, ο Σκορίλας θα αντιμετωπίσει τον Ιταλό Andrea Bacaloni, Nο.8 στο ταμπλό και Νο.865 στον κόσμο, ενώ ο Θάνος θα αντιμετωπίσει τον Ισπανό Alberto Barroso Campos, Νο.4 στο ταμπλό και Νο.745 στον κόσμο.