Νέα πρόκριση για τον Σκορίλα στο Monastir

Αλέξανδρος Σκορίλας
Αλέξανδρος Σκορίλας © tennisnews.gr
tn team Πέμπτη, 03 Αυγούστου 2023 - 21:31

Ο Αλέξανδρος Σκορίλας απέκλεισε το Νο.8 του ταμπλό, τον Ιταλό Andrea Bacaloni, και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διεθνούς διοργάνωσης των 15.000 δολαρίων του Monastir. Καλή προσπάθεια και από τον Αριστοτέλη Θάνο, που ολοκλήρωσε όμως την πορεία του στον 2ο γύρο.

Ο Σκορίλας επικράτησε του Ιταλού Bacaloni, No.8 στο ταμπλό και Νο.865 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, με 6-3, 6-4.

Ο 23χρονος Έλληνας τενίστας, Νο.880 στον κόσμο, ανέτρεψε το 0-3 στο 1ο σετ, στο οποίο κέρδισε 6 games στη σειρά. Στο 2ο σετ προηγήθηκε με 2-0 και δεν έχασε ποτέ το πάνω χέρι, για να το κλείσει στο 10ο game και να ολοκληρώσει το ματς σε 1 ώρα και 57 λεπτά.

Στα προημιτελικά ο Αλέξανδρος θα αντιμετωπίσει τον Γάλλο Arthur Bouquier, Νο.651 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ και Νο.3 στο ταμπλό.

Στο Monastir βρίσκεται και ο Αριστοτέλης Θάνος, που σήμερα ολοκλήρωσε την πορεία του στη hardcourt διοργάνωση των 15.000 δολαρίων της ITF, γνωρίζοντας την ήττα στον 2ο γύρο από τον Ισπανό Alberto Barroso Campos, No.4 στο ταμπλό, με 7-6 (6), 7-6 (10).

Ήταν δυο πολύ γεμάτα σετ που χρειάστηκεν σχεδόν 3 ώρες για να ολοκληρωθούν, 2 ώρες και 49 λεπτά για την ακρίβεια, με τον Έλληνα τενίστα να χάνει προβάδισμα με 5-3 στο 2ο σετ, αλλά και 2 set points στο tie-break.