Καλές εμφανίσεις για τα ελληνόπουλα στη Λάρνακα
![Καλές εμφανίσεις για τα ελληνόπουλα στη Λάρνακα Καλές εμφανίσεις για τα ελληνόπουλα στη Λάρνακα](/media/k2/items/cache/563dbc7e8c9ee915d0fff794fb3328a6_XL.jpg)
Στο διεθνές τουρνουά της Λάρνακας για αθλητές και αθλήτριες U12 αγωνίστηκαν αυτή την εβδομάδα οι Μαρίνος Μάρης Καρνιάτης, Στέλιος Ξενικάκης, Γιάννης Τσιούμας και Δανάη Δημητσάνη, σημειώνοντας καλές εμφανίσεις.
Ο Μαρίνος Μάρης Καρνιάτης έκανε την καλύτερη πορεία στα μονά, καθώς ξεκίνησε από τα προκριματικά και έφτασε μέχρι την τελική 8άδα. Στο ταμπλό των προκριματικών ο Μαρίνος δεν έχασε κανένα game, κερδίζοντας τους Κύπριους Ανδρέα Φωτιάδη και Μιχάλη Γενεθλίου με 6-0, 6-0.
Συνέχισε το ίδιο εντυπωσιακά και στη φάση των ομίλων, όπου κέρδισε τον Κύπριο Βασίλη Βραχίμη με 6-1, 6-0, τον Ουκρανό Klimentii Kukol με 6-0, 6-0 και τον Κύπριο Νικόλα Λοττίδη με 6-2, 6-0. Πήρε την 1η θέση του 3ου ομίλου και μπήκε στα προημιτελικά του τουρνουά της Herodotou Tennis Academy, όπου ηττήθηκε από τον Γάλλο Joade Chevalme με 6-3, 6-1.
Από τα προκριματικά ξεκίνησε την προσπάθειά του και ο Στέλιος Ξενικάκης, που κέρδισε τους Κύπριους Μάριο Χατζηχάννα και Άρη Κυθρεώτη χωρίς να χάσει game (6-0, 6-0). Στη φάση των ομίλων, ο Στέλιος πήρε την 3η θέση του 1ου ομίλου. Κέρδισε τον Χάρη Γαβριλίδη με 6-1, 6-0, αλλά ηττήθηκε από τον Tomas Lagarde με 2-6, 0-6 και από τον Πέτρο Ηρακλέους με 4-6, 2-6.
Στο μονό των αγοριών είχαμε ακόμα μια ελληνική συμμετοχή, αυτή του Γιάννη Τσιούμα. Ο Γιάννης ηττήθηκε στα προκριματικά από τον Κύπριο Νικόλα Πετούσση, με 2-6, 6-1, 10-5.
Στο διπλό των αγοριών της διοργάνωσης U12 της 2ης κατηγορίας της Tennis Europe, οι Καρνιάτης και Τσιούμας έφτασαν μέχρι τα ημιτελικά. Κέρδισαν τους Πέτρο Ηρακλέους και Μηνά Παναγίδη με 6-3, 6-1, καθώς και τους Μιχάλη Γενεθλίου και Άθω Καρακατσιάνη με 6-3, 3-6, 10-4. Στα ημιτελικά ηττήθηκαν από τους Γάλλους Joade Chevalme και Louis Henriet με 3-6, 6-1, 10-7, έπειτα από ένα πολύ κλειστό ματς.
Ο Στέλιος Ξενικάκης αγωνίστηκε στο διπλό μαζί με τον Τσέχο Jakub Dvorak. Στον 1ο γύρο ηττήθηκαν από τους Lior Kur και Marcos Terry με 6-0, 3-6, 11-9.
Τέλος, στο ταμπλό των κοριτσιών συμμετείχε η Δανάη Δημητσάνη, η οποία πήρε bye για τη φάση των "16". Εκεί γνώρισε την ήττα από τη Γαλλίδα Capucine Cedillo Vayson De Pradenne με 6-0, 6-0.
Ακολουθήστε το tennisnews.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από το Τένις στην Ελλάδα.