Έκανε το "double" στην Πάτρα η Κάλλιστρου

tn team Παρασκευή, 14 Ιουνίου 2024 - 14:14

Μετά το μονό, η Δήμητρα Κάλλιστρου κέρδισε σήμερα και το διπλό στο Patra's Junior, μαζί με την Άρτεμη Αναστασιάδη.

Η Κάλλιστρου και η Αναστασιάδη επικράτησαν στον σημερινό τελικό του διπλού της Μελίνας Κουτσού και της Κατερίνας Παζάρα με 6-4, 6-2 και κατέκτησαν τον τίτλο στο τουρνουά 2ης κατηγορίας U12 της Tennis Europe, που φιλοξενήθηκε στα γήπεδα της Α.Ε.Τ. Νίκη Πατρών.

Η Κάλλιστρου έκανε το 2 στα 2, κερδίζοντας τους πρώτους τίτλους της σε Tennis Europe διοργάνωση αυτή την εβδομάδα, αφού χθες είχε κερδίσει τον τίτλο και στο μονό, κερδίζοντας στον τελικό την Αδαμαντία Χειλαδάκη.

Εκτός από τον τίτλο στο διπλό, η Ελληνοβελγίδα Αναστασιάδη κέρδισε την 1η θέση και στο ταμπλό 2ης ευκαιρίας, επικρατώντας στον τελικό της Χρυσούλας Γιαγτζόγλου με 6-1, 6-0.

Σήμερα έγιναν και οι τελικοί στα δυο ταμπλό των αγοριών, με τον Ιάσονα Σπύρου να είναι πρωταθλητής και στα δυο. Στο μονό κέρδισε τον Θεόφιλο Τσοκανή με 6-2, 6-1, ενώ στο διπλό μαζί με τον Διονύση Κοντογιώργη κέρδισαν τους Βασίλη Καούνη και Χρήστο Μπατζάκα με 2-6, 6-0, 10-8.