Πρωταθλητής ο Σταύρακας στη Σόφια! (pics)

Άνταμ Σταύρακας
tn team Κυριακή, 04 Ιουλίου 2021 - 10:00

Με νίκη συνδυάσε τον πρώτο του τελικό στο ITF Tour o Άνταμ Σταύρακας, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής στο Grade 5 τουρνουά της Σόφιας, κερδίζοντας τον κορυφαίο παίκτη του ταμπλό, Vladimir Popov.

Παρότι δεν είχε ανάλογες παραστάσεις, ο Άνταμ Σταύρακας εκμεταλλεύτηκε τον πρώτο του τελικό σε διοργάνωση της ITF και επικράτησε μετά από μεγάλο ματς του Βούλγαρου Vladimir Popov, No.1 στο ταμπλό και Νο.420 στην παγκόσμια κατάταξη U18, με 6-4, 4-6, 6-3.

Ο 17χρονος Έλληνας τενίστας, που αγωνίζεται στον Ο.Α. Αθηνών, βρίσκεται στο Νο.867 της παγκόσμιας κατάταξης της ITF στα 18άρια, αλλά με τη νίκη του στη Σόφια αναμένεται να ανεβεί πολύ ψηλότερα.

Ο Σταύρακας είχε συνολικά μια φανταστική εβδομάδα στο χωμάτινο τουρνουά της Σόφιας. Στον 1ο γύρο κέρδισε με πολύ δύσκολη ανατροπή τον Ρουμάνο Luca Preda, με 4-6, 7-6 (10), 6-2.

Στον 2ο γύρο επικράτησε του Σουηδού John Gabelic με 6-2, 7-6 (5), ενώ στα προημιτελικά κέρδισε τον Βούλγαρο George Lazarov, με 6-2, 1-6, 7-6 (3). Στα ημιτελικά κέρδισε ακόμα έναν Βούλγαρο παίκτη, τον Iliyan Radulov, με 7-5, 6-1.

Ήταν ο 1ος τίτλος και ο 1ος τελικός στο Juniors Tour της ITF για τον 17χρονο Άνταμ, που βρίσκεται στο Νο.3 της κατάταξης της ΕΦΟΑ στα 18άρια.

Φωτογραφίες: Yulian Todorov/ LAP.bg