Στον τελικό της Λάρνακας η Γρηγοριάδου

tn team Παρασκευή, 24 Νοεμβρίου 2023 - 22:42

Η Αθηνά Γρηγοριάδου προκρίθηκε στον τελικό της J30 διοργάνωσης της ITF που φιλοξενείται στην Herodotou Tennis Academy της Λάρνακας.

Η Γρηγοριάδου επέστρεψε από σετ πίσω και επικράτησε της Πολωνής Oliwia Klimas με 2-6, 6-1, 6-4, για να προκριθεί στον τελικό της διοργάνωσης της κατηγορίας J30 στα 18άρια της ITF, στην Herodotou Tennis Academy στη Λάρνακα.

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη γι' αυτή την εβδομάδα για τη Γρηγοριάδου, Νο.6 στο ταμπλό, που νωρίτερα στο τουρνουά είχε αποκλείσει την Ολλανδέζα Isis Cato Van der Meer με 7-5, 6-1, την Ισραηλινή Shachar Schwartz με 6-0, 6-0 και την Σλοβένα Masa Viriant με 6-2, 2-6, 6-4.

Αύριο θα αντιμετωπίσει για τον τελικό τη Melis Rasim από τη Βουλγαρία, Νο.3 στο ταμπλό και Νο.847 στην παγκόσμια κατάταξη των κοριτσιών U18.

Η 16χρονη Αθηνά θα διεκδικήσει τον 1ο τίτλο της σε τουρνουά της ITF, ενώ είχε μια καλή πορεία και στο διπλό, όπου έπαιξε μαζί με την Τσέχα Jana Svobodova και έφτασε μέχρι τα ημιτελικά.

Γρηγοριάδου και Svobodova κέρδισαν τις Ekaterina Ryabtsova και Vittoria Vignolini με 6-2, 6-0, καθώς και τις Iga Piotrowska και Martyna Sikora με 6-2, 6-2, για να μπουν στα ημιτελικά. Εκεί γνώρισαν την ήττα από τις Kuai Jiananxi και Yelyzaveta Sylka, με 6-4, 6-3.

Στο τουρνουά της Λάρνακας αυτή την εβδομάδα συμμετείχαν και άλλοι αθλητές από τη χώρα μας. Μέχρι τη φάση των "16" έφτασε η Ελένη Χατζηαβραάμ, η οποία είχε bye στον 1ο γύρο και στον 2ο γύρο κέρδισε την Ekaterina Ryabtsova με 6-3, 5-7, 7-5. Στον 3ο γύρο, ηττήθηκε από την Τσέχα Jana Svobodova, Νο.9 στο ταμπλό, με 6-1, 6-0.

Η Ειρήνη Μαρία Τσακίρη ξεπέρασε στον 1ο γύρο το εμπόδιο της Ουκρανής Anna Borovytska με 7-6 (1), 6-2. Στον 2ο γύρο τη σταμάτησε η Ισραηλινή Roni Baranes, Νο.5 στο ταμπλό, που μετά από ένα κλειστό ματς επικράτησε με 6-3, 7-5.

Στα αγόρια, έως τον 3ο γύρο έφτασε ο Νικόλας Χατζηαβραάμ, ο οποίος είχε bye για τον 2ο γύρο και εκεί απέκλεισε τον Ισραηλινό Ray Chetewy Ungar με 6-1, 6-1. Στη φάση των "16" ηττήθηκε από τον Ισραηλινό Eldad Atzmon, Νο.11 στο ταμπλό, με 6-4, 6-2.

Ο Γιώργος Δημητρίου κέρδισε στον 1ο γύρο τον Σλοβάκο Oliver Hradilek με 6-1, 6-2 και έκανε καλό παιχνίδι και στον 2ο γύρο, όπου ηττήθηκε τελικά από τον Τούρκο Aren Baybars, Νο.8 στο ταμπλό, με 6-2, 4-6, 6-1.

Τέλος, στο διπλό ο Δημητρίου συνεργάστηκε με τον Ungar, με τον οποίο γνώριζαν στον 1ο γύρο την ήττα από τους Κύπριους Κωνσταντίνο Μεγαλέμο και Αλέκο Τίμινη, με 7-5, 1-6, 10-6.