Koufalia Cup 2024: Πρωταθλητής ο Μελίσσογλου

tn team Σάββατο, 10 Αυγούστου 2024 - 12:54

Ο Δημήτρης Μελίσσγλου μετά την κατάκτηση της 1ης θέσης στα διπλά, έκανε το 2 στα 2 με τη σημερινή νίκη του και στον τελικό των μονών απέναντι στον Θανάση Ζαβουργιανό, στο Junior τουρνουά της Tennis Europe Koufalia Cup 2024.

Ο Μελίσσογλου αγωνιζόταν στη διοργάνωση ως Νο.1 του ταμπλό. Από τον 1ο γύρο προκρίθηκε με bye λόγω κατάταξης. Στον 2ο γύρο αντιμετώπισε τον προερχόμενο από τα προκριματικά, Nathael Gollut από Ελβετία, τον οποίο κέρδισε με 6-4, 6-1.

Στον 3ο γύρο ήρθε αντιμέτωπος με τον Γιώργο Γκλαβά, όπου έκαμψε την αντίσταση του και με τελικό σκορ 6-3, 7-6 (5), έκλεισε μια θέση στα προημιτελικά, εκεί όπου επικράτησε του Αλέξανδρου Παπανίκου με 6-3, 6-2.

Στην φάση των ημιτελικών, βρέθηκε απέναντι στον Στέφανο Μαυρομιχάλη από την Κύπρο, που νίκησε με το ανατρεπτικό 4-6, 6-2, 6-0.

Στον σημερινό τελικό αντίπαλος για τον Δημήτρη ήταν το Νο.3 του ταμπλό Θανάσης Ζαβουργιανός. Η μονομαχία ολοκληρώθηκε με τον Μελίσσογλου να κερδίζει 6-3, 7-5.

Εχθές να θυμίσουμε με τον Νικόλα Πετουσση στέφθηκαν πρωταθλητές στα διπλά.

Δείτε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα από το τουρνουά Koufalia Cup που ολοκληρώθηκε με επιτυχία.