Έπεσαν μαχόμενες Παύλου και Ματούλα

tennisnews team Τετάρτη, 07 Φεβρουαρίου 2024 - 15:15

Η Δήμητρα Παύλου και Μάρθα Ματούλα έκαναν αμφότερες πολύ καλές προσπάθειες, αλλά ηττήθηκαν από πολύ δυνατές αντιπάλους στο 35άρι τουρνουά της Αττάλειας στην Τουρκία.

Η Παύλου, η οποία μπήκε στο κυρίως ταμπλό από τα προκριματικά, λύγισε μετά από 3 tie-break κι έπειτα από μια μάχη 3 ωρών και 25 λεπτών από την Gergana Topalova, Nο.5 στο ταμπλό και Νο.246 στον κόσμο, με 7-6 (1), 6-7 (1), 7-6 (4).

Η 19χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.414 στον κόσμο, έχασε ένα τεράστιο προβάδισμα με 5-1 στο 1ο σετ και το πλήρωσε ακριβά, καθώς παρά την τρομερή της προσπάθεια και το γεγονός πως έστειλε τον αγώνα σε 3ο σετ, έχασε τελικά την πρόκριση για τη 16άδα της δυνατής διοργάνωσης.

Στο αποφασιστικό 3ο σετ, κατάφερε να επιστρέψει από το 2-4 και το 5-6, 0-15, το έστειλε σε tie-break, ωστόσο εκεί η Topalova επικράτησε με 7-4 και πήρε τη μεγάλη πρόκριση.

Αργότερα, εκτός συνέχειας έμεινε και η Μάρθα Ματούλα, που βρήκε ένα άλλο βουλγαρικό εμπόδιο, αυτό της Isabella Shinikova, No.8 στο ταμπλό και Νο.269 στον κόσμο, από την οποία ηττήθηκε με 6-3, 4-6, 6-3.

Η 26χρονη Ελληνίδα, Νο.314 στον κόσμο, ανέτρεψε το 3-6, 0-2, έστειλε τον αγώνα σε 3ο σετ, όμως εκεί έχασε την ευκαιρία να κάνει πρώτη το break στο 1-1, 15-30 και το πλήρωσε, με τη Shinikova να κάνει εκείνη το break αργότερα και να ξεφεύγει με 4-1. Δεν έχασε τον έλεγχο μετά απ' αυτό η 32χρονη Βουλγάρα, που έκλεισε το ματς στο 9ο game, μετά από 1 ώρα και 52 λπτά αγώνα.

Η Παύλου συνεχίζει να έχει ανοιχτές υποχρεώσεις στο χωμάτινο τουρνουά 25.000 δολαρίων της Αττάλειας και αύριο θα παίξει στα προημιτελικά του διπλού, μαζί με τη συμπαίκτριά της από τη Σλοβενία, Ziva Falkner, ενάντια στις Shinikova και Tara Wurth, Νο.4 στο ταμπλό.