Πρωταθλητής ο Zverev στο UTS2 (vids)

tennisnews team Δευτέρα, 03 Αυγούστου 2020 - 1:30

O Alexander Zverev κέρδισε για δεύτερη φορά στον "ξαφνικό θάνατο" τον Felix Auger-Aliassime μέσα σε 24 ώρες και αναδείχθηκε πρωταθλητής στο Ultimate Tennis Showdown 2 της Mouratoglou Tennis Academy.

Οι Zverev και Auger-Aliassime επιβεβαίωσαν τον πολυαναμενόμενο μεταξύ τους τελικό, κερδίζοντας αμφότεροι στους ημιτελικούς που πραγματοποιήθηκαν σήμερα το απόγευμα.

Ο Zverev επικράτησε του Corentin Moutet με 3-1 (17-12, 10-12, 17-12, 13-11), ενώ ο Auger-Aliassime κέρδισε τον Richard Gasquet αργότερα, επίσης με 3-1 (14-19, 16-12, 20-12, 22-7).

Θυμίζουμε πως ο Zverev είχε κερδίσει και χθες τον Auger-Aliassime, σε έναν αγώνα που έδωσαν ως "ζέσταμα" για το τουρνουά, με το νικητή να επιλέγει τον αντίπαλό του στα ημιτελικά. O Zverev είχε κερδίσει ξανά στον ξαφνικό θάνατο και επέλεξε τον Moutet.

Στον σημερινό τελικό, ο 23χρονος Γερμανός επικράτησε του Auger-Aliassime με 3-2 (19-10, 11-13, 10-17, 18-8, 2-1) και αναδείχθηκε ο μεγάλος πρωταθλητής του UTS2. Είναι ο δεύτερος πρωταθλητής του UTS, μετά τον θρίαμβο του Matteo Barrettini στο UTS1.

Στο πρώτο γυναικείο τουρνουά που πραγματοποιήθηκε, πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Anastasia Pavlyuchenkova, η οποία επικράτησε επίσης στον "ξαφνικό θάνατο" στον τελικό, της Alize Cornet (16-8, 12-11, 11-14, 9-16, 3-1).

Φωτογραφία: UTS / Tennis Majors