Απέκλεισε τον Medvedev o Humbert (vid)

Ugo Humbert
Ugo Humbert Tennis TV
tennisnews team Τρίτη, 22 Σεπτεμβρίου 2020 - 23:12

O 22χρονος Ugo Humbert πραγματοποίησε μια μεγάλη εμφάνιση και έβγαλε εκτός από το ταμπλό του Αμβούργου το Νο.1 του ταμπλό, Daniil Medvedev, στη σημαντικότερη νίκη της καριέρας του. Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας.

Ο Humbert πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση και επιβλήθηκε του Medvedev με 6-4, 6-3, με το Νο.5 της παγκόσμιας κατάταξης και Νο.1 στο ταμπλό, να μην κάνει καθόλου καλό ξεκίνημα στη χωμάτινη σεζόν.

Αυτός ήταν ο πρώτος αγώνας για τον Medvedev για φέτος στο χώμα και ο τελευταίος πριν πάει στο Παρίσι για το Roland Garros. Για τον Humbert ήταν η πρώτη νίκη απέναντι σε Top 10 παίκτη.

Ο Ρώσος παραδόξως ήταν ο παίκτης που έκανε πρώτος break και προηγήθηκε με 4-3 στο 1ο σετ. Ακολούθησαν ωστόσο 4 κερδισμένα games στη σειρά από το νεαρό Γάλλο, που πήρε το σετ με 6-4 και προηγήθηκε με 1-0 στο 2ο σετ.

Στα μέσα του 2ου σετ οι δυο παίκτες έχασαν αμφότεροι την ευκαιρία να προηγηθούν με break στο 15-40, πρώτα ο Humbert στο 4ο game (1-2, 15-40) και λίγο μετά ο Medvedev στο 5ο game (2-2, 15-40), με τον Γάλλο να κάνει τελικά το μεγάλο break στο 8ο game και να αποκτά ένα καθοριστικό προβάδισμα με 5-3, το οποίο φρόντισε να εκμεταλλευτεί κερδίζοντας το επόμενο service game του.

Στον 2ο γύρο του Hamburg European Open, o Humbert θα αντιμετωπίσει τον Jiri Vesely, που κέρδισε τον Gilles Simon από χθες με 7-5, 6-2.

Μια δύσκολη και πολύ σημαντική για την ψυχολογία του νίκη πανηγύρισε ο Fabio Fognini, που προέρχεται από τη διπλή εγχείρηση στους αστραγάλους του. Ο 33χρονος Ιταλός κέρδισε μετά από 2 ώρες και 20 λεπτά τον Philipp Kohlschreiber με 4-6, 6-1, 7-5 και θα περιμένει τον αγώνα του Benoit Paire με τον ημιφιναλίστ της Ρώμης, Casper Ruud.

Μόλις λίγες ημέρες μετά τη γέννηση του γιου του, ο Roberto Bautista Agut επέστρεψε στη δράση και κέρδισε τον Nikoloz Basilashvili με 6-4, 6-3, για να προκριθεί επίσης στον 2ο γύρο. Εκεί θα παίξει με τον φορμαρισμένο Dominik Koepfer, που επικράτησε του Yoshihito Nishioka 7-6 (0), 4-6, 6-1.

Ο Felix Auger-Aliassime επικράτησε του Lorenzo Sonego με 6-2, 7-6 (1) και θα παίξει στους "16" με τον Alexander Bublik, που μπήκε στο κυρίως ταμπλό ως lucky loser αλλά κέρδισε σήμερα τον Albert Ramos Vinolas με 6-2, 7-6 (5).

Μόλις 3 games έχασε από τον Kei Nishikori o Cristian Garin, που επιβλήθηκε του Ιάπωνα με 6-0, 6-3 σε 76 λεπτά. Επόμενος αντίπαλος για τον Χιλιανό θα είναι ο Yannick Hanfmann, ο οποίος έβγαλε εκτός το Νο.3 του ταμπλό, Gael Monfils, με 6-4, 6-3.

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς, διάρκειας 2 ωρών και 35 λεπτών, ο Karen Khachanov έκαμψε την αντίσταση του Jan-Lennard Struff με 7-6 (5), 4-6, 7-5 και θα παίξει στον 2ο γύρο με τον Dusan Lajovic, που κέρδισε στο τελευταίο ματς της ημέρας τον Adrian Mannarino με 6-4, 6-1.