"Σκόνταψε", αλλά προκρίθηκε ο Zverev (vid)

tn team Τρίτη, 15 Ιουνίου 2021 - 19:02

O Alexander Zverev έχασε ένα σετ από τον Dominik Koepfer στην πρεμιέρα του στη σεζόν του γρασιδιού, αλλά κατάφερε να πάρει στα τρια σετ την πρόκριση για τον 2ο γύρο του Halle Open.

Δεν είχε εύκολο απόγευμα στην πρεμιέρα του στο Χάλε ο Alexander Zverev, αλλά κατάφερε να επικρατήσει στο τέλος του Dominik Koepfer με 6-4, 3-6, 6-3 και να πάρει το εισιτήριο για τους "16" καλύτερους του τουρνουά.

Ο Zverev τελείωσε το παιχνίδι με 29 winners και 29 αβίαστα λάθη. Είχε σχεδόν τους διπλάσιους winners από τον αντίπαλό του, που έκανε 28 αβίαστα λάθη με 15 winners.

Το πρώτο break έγινε από τον Koepfer στο παιχνίδι, με τον 27χρονο Γερμανό να παίρνει το προβάδισμα με 3-1 και αργότερα να σερβίρει για το 4-1. Ο Zverev κατάφερε από εκείνο το σημείο να κερδίσει 5 games στη σειρά, για να κατακτήσει το σετ με 6-4.

Και στο 2ο σετ ο Koepfer ήταν ο παίκτης που έκανε το πρώτο break - και το μοναδικό αυτή τη φορά στο σετ - για να περάσει μπροστά με 5-3 και να σερβίρει με επιτυχία για το 6-3.

Δεν ήταν εύκολη η κατάσταση που έπρεπε να διαχειριστεί ο Zverev, Νο.3 στο ταμπλό, κατάφερε όμως να φύγει από την OWL Arena του Χάλε με το εισιτήριο της πρόκρισης στα χέρια του, καθώς έκανε το αποφασιστικό break του 3ου σετ στο 8ο game, προηγήθηκε με 5-3 και στη συνέχεια σέρβιρε για τη νίκη, ολοκληρώνοντας την αποστολή του σε 1 ώρα και 44 λεπτά παιχνιδιού.

Στον 2ο γύρο του Halle Open o Zverev θα αντιμετωπίσει τον Ugo Humbert, που κέρδισε στον τελευταίο αγώνα της ημέρας τον Sam Querrey με 4-6, 7-6 (4), 7-6 (5).

Νωρίτερα σήμερα, θυμίζουμε πως εκτός 2ου γύρου έμεινε ο Daniil Medvedev, ενώ συνεχίζουν στο τουρνουά οι Andrey Rublev, Kei Nishikori και Felix Auger-Aliassime.