Εξαιρετικός Murray στην πρεμιέρα (vid)

Andy Murray
Andy Murray © Peter Staples/ATP Tour
tn team Τρίτη, 17 Αυγούστου 2021 - 8:41

O Andy Murray μπήκε δυνατά στο Cincinnati Masters και κέρδισε καθαρά τον Richard Gasquet, για να προκριθεί στον 2ο γύρο του Western & Southern Open. Νίκη και για τον Jannik Sinner, ανήμερα των 20ών γενεθλίων του.

Ο 2 φορές πρωταθλητής στο Σινσινάτι επέστρεψε στο Οχάιο με νίκη επί του Gasquet με 6-4, 6-4, σε έναν αγώνα που πέτυχε 38 winners, συμπεριλαμβανομένων και 14 άσων.

Ο 34χρονος Βρετανός κέρδισε επίσης τους 29 από τους 36 πόντους στα πρώτα του σερβίς και τους 14 από τους 30 στα δεύτερα, ενώ έσβησε τα 4 από τα 5 break points που αντιμετώπισε και "έσπασε" 3 φορές το σερβίς του Γάλλου, Νο.66 στην παγκόσμια κατάταξη.

Ο Murray, ο οποίος βρίσκεται στο Νο.105 του κόσμου και χρειάστηκε wild card για να αγωνιστεί στο κυρίως ταμπλό, έκανε πρώτος το break για το 4-2, έχοντας νωρίτερα σβήσει 4 break points, αλλά και χάσει μεγάλη ευκαιρία να κάνει break από το 4ο game, από το 1-2, 0-40.

Ο Gasquet μείωσε σε 5-4 παίρνοντας πίσω το break, αλλά όταν σέρβιρε για να παραμείνει στο σετ ο Murray έκανε νέο break και έκλεισε το σετ με 6-4. Στο 2ο σετ κανείς από τους δυο δεν έφτασε σε break point έως το 10ο game, όταν ο Βρετανός πίεσε ξανά τον Gasquet ενώ σέρβιρε για να παραμείνει στο ματς και τελικά τον "έσπασε", για να κάνει το 6-4, 6-4 σε 1 ώρα και 50 λεπτά.

Μια πολύ πιο δύσκολη αποστολή περιμένει τον κάτοχο 3 Grand Slam τίτλων στον 2ο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Hubert Hurkacz και Alejandro Davidovich Fokina.

Στον 2ο γύρο μπήκε και ο Jannik Sinner, που έκανε ένα μεγάλο δώρο στον εαυτό του ανήμερα των 20ών γενεθλίων του, κερδίζοντας τον Federico Delbonis με 6-2, 7-5. Επόμενος αντίπαλος για τον 20χρονο Ιταλό θα είναι είτε ο ημιφιναλίστ του Τορόντο John Isner, είτε o Cameron Norrie.

Γενέθλια είχε και ο Diego Schwartzman, που έγινε 29 και την ίδια μέρα πανηγύρισε την πρόκριση επί του Daniel Evans με 6-2, 4-6, 6-3. Επόμενος αντίπαλος για τον Αργεντινό ένας εκ των Frances Tiafoe και Ugo Humbert.

Μια μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Albert Ramos-Vinolas, που επικράτησε του Taylor Fritz με 4-6, 6-4, 6-4 και θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο τον Matteo Berrettini. O Felix Auger-Aliassime επικράτησε του Marton Fucsovics με 7-6 (0), 6-3 και θα παίξει στη συνέχεια με τον Karen Khachanov, που κέρδισε τον Kevin Anderson με 6-2, 6-4.