1η Top 10 νίκη από το 2017 ο Paire! (vid)

Benoit Paire
Benoit Paire © Western & Southern Open
tn team Τετάρτη, 18 Αυγούστου 2021 - 11:56

Τη σημαντικότερη νίκη του από τον Μάιο του 2017 πέτυχε ο Benoit Paire, ο οποίος κέρδισε τον Denis Shapovalov σε έναν αγώνα που ολοκληρώθηκε μετά τη μια τη νύχτα στο Σινσινάτι.

Μόνο δυο αγώνες για τον 2ο γύρο του μονού ανδρών του Western & Southern Open ολοκληρώθηκαν χθες, εξαιτίας της πολύωρης βροχόπτωσης. Μια απ' αυτές, ήταν αυτή του Benoit Paire με τον Denis Shapovalov, στην οποία ο Γάλλος πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη, με 6-3, 4-6, 7-5.

Ήταν η σημαντικότερη νίκη του Paire από τον Μάιο του 2017, όταν είχε κερδίσει τον Stan Wawrinka, Νο.3 τότε στον κόσμο, επίσης με 2-1 σετ στο Masters της Μαδρίτης. Συνολικά ήταν η 7η νίκη απέναντι σε Top 10 τενίστα στην καριέρα του.

Ο Paire πέτυχε 11 άσους και κέρδισε τους 40 από τους 55 πόντους στα πρώτα του σερβίς, ενώ έσβησε τα 7 από τα 10 break points που αντιμετώπισε και "έσπασε" 5 φορές το σερβίς του Καναδού.

Στο αποφασιστικό 3ο σετ, δυο φορές έμεινε πίσω με break, στο 0-2 και στο 3-4, αλλά και τις δυο κατάφερε να απαντήσει άμεσα. Αργότερα, στο 11ο game, χρειάστηκε να σβήσει 2 break points, για να κρατήσει τελικά το σερβίς του και να περάσει μπροστά με 6-5. Στο αμέσως επόμενο game έκανε εκείνος το break και πήρε τη μεγάλη νίκη, έπειτα από 2 ώρες και 14 λεπτά αγώνα.

Ο Paire θα αντιμετωπίσει στον 3ο γύρο του Cincinnati Masters έναν εκ των Jannik Sinner και John Isner.

Στην άλλη αναμέτρηση που έγινε για τον 3ο γύρο, ο Matteo Berrettini κατάφερε να κάμψει τη σθεναρή αντίσταση του Albert Ramos Vinolas έπειτα από 2 ώρες και 20 λεπτά, με 6-7 (5), 6-3, 7-5. Ο Ιταλός θα περιμένει τον αγώνα του Felix Auger-Aliassime με τον Karen Khachanov, για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του στο τουρνουά.