ATP
Πρεμιέρα για Τσιτσιπά στο Indian Wells

 
Στέφανος Τσιτσιπάς
Στέφανος Τσιτσιπάς © Andrew Eichenholz/ATP Tour
tennisnews team Κυριακή, 10 Οκτωβρίου 2021 - 11:08

O Στέφανος Τσιτσιπάς θα πραγματοποιήσει την πρεμιέρα του στο Indian Wells τα ξημερώματα της Δευτέρας, απέναντι στον Ισπανό Pedro Martinez. Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας.

Ο καλύτερος Έλληνας τενίστας όλων των εποχών και Νο.3 στην παγκόσμια κατάταξη, θα δώσει τον πρώτο του αγώνα στo Indian Wells μετά από 2,5 χρόνια τα ξημερώματα της Δευτέρας, στις 04:00 ώρα Ελλάδας, απέναντι στον Pedro Martinez, τον οποίο θα συναντήσει για 2η φορά, αφού τον είχε κερδίσει με 3-0 σετ νωρίτερα φέτος στο Roland Garros.

Στη μάχη του 3ου γύρου θα μπουν σήμερα οι Iga Swiatek και Elina Svitolina, που θα αναμετρηθούν με τις Veronika Kudermetova και Sorana Cirstea αντίστοιχα, ενώ στη μια περίπου μετά τα μεσάνυκτα ο Alexander Zverev θα πραγματοποιήσει την πρεμιέρα του, απέναντι στον Jenson Brooksby.

Στον τελευταίο αγώνα του κεντρικού γηπέδου, μετά και από τον Τσιτσιπά, γύρω στις 06:00 το πρωί ώρα Ελλάδας, η φιναλίστ του US Open, Leylah Fernandez, θα αντιμετωπίσει την Anastasia Pavlyuchenkova.

Στο Stadium 2 η δράση θα αρχίσει στις 21:00 το βράδυ της Κυριακής με την αναμέτρηση του Matteo Berrettini απέναντι στον Alejandro Tabilo, ενώ θα ακολουθήσει ένα από τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια της ημέρας, μεταξύ του Andy Murray και του 18χρονου Carlos Alcaraz.

Αργότερα η Simona Halep θα αναμετρηθεί με την Aliaksandra Sasnovich, ενώ θα ακολουθήσει ένα ακόμα πολύ μεγάλο ματς, μεταξύ της Petra Kvitova και της Victoria Azarenka. Το πρόγραμμα θα κλείσει η αναμέτρηση του John Isner με τον Yoshihito Nishioka.

Το πρόγραμμα της Κυριακής (10/10):

Stadium 1 (έναρξη πρώτου αγώνα 21:00)
1) Veronika Kudermetova [25] v. Iga Swiatek [2]
2) Sorana Cirstea [32] v. Elina Svitolina [4]
3) Jenson Brooksby v. Alexander Zverev [3] COSMOTE SPORT 6HD

(όχι πριν τις 04:00)
4) Pedro Martinez v. Stefanos Tsitsipas [2] COSMOTE SPORT 6HD
(όχι πριν τις 06:00)
5) Leylah Fernandez [23] v. Anastasia Pavlyuchenkova [9]

Stadium 2 (έναρξη πρώτου αγώνα 21:00)
1) Matteo Berrettini [5] v. Alejandro Tabilo [Q] COSMOTE SPORT 6HD
2) Carlos Alcaraz [30] v. Andy Murray COSMOTE SPORT 6HD

(όχι πριν τη 01:00)
3) Aliaksandra Sasnovich v. Simona Halep [11]

(όχι πριν τις 04:00)
4) Petra Kvitova [7] v. Victoria Azarenka [27]

(όχι πριν τις 06:00)
5) John Isner [20] v. Yoshihito Nishioka COSMOTE SPORT 6HD

Stadium 3 (έναρξη πρώτου αγώνα 21:00)
1) John Millman v. Jannik Sinner [10]
2) Brandon Nakashima v. Taylor Fritz [31]
3) Felix Auger-Aliassime [7] v. Albert Ramos-Vinolas

(όχι πριν τις 04:00)
4) Jasmine Paolini [LL] v. Jessica Pegula [19]

Stadium 4 (έναρξη πρώτου αγώνα 23:00)
1) Shelby Rogers v. Irina-Camelia Begu
2) Yulia Putintseva v. Jelena Ostapenko [24]

(όχι πριν τις 04:00)
3) Christopher Eubanks [Q] v. Nikoloz Basilashvili

Stadium 5 (έναρξη πρώτου αγώνα 21:00)
1) Kevin Anderson v. Lorenzo Sonego [17]
2) Cristian Garin [13] v. Ernesto Escobedo [Q]
3) Aleksandar Vukic [Q] v. Alex De Minaur [22]

(όχι πριν τις 04:00)
4) Karen Khachanov [24] v. Emil Ruusuvuori

Stadium 6 (έναρξη πρώτου αγώνα 21:00)
1) Gael Monfils [14] v. Gianluca Mager
2) Fabio Fognini [25] v. Jan-Lennard Struff
3) Emilio Gomez [Q] v. Pablo Carreno Busta [12]

Google News Ακολουθήστε το tennisnews.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από το Τένις στην Ελλάδα.