LIVE: Basilashvili - Τσιτσιπάς 6-4, 2-6, 6-4

Στέφανος Τσιτσιπάς
Στέφανος Τσιτσιπάς © Peter Staples/ATP Tour
tennisnews team Παρασκευή, 15 Οκτωβρίου 2021 - 20:41

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει στις 21:00 τον Nikoloz Basilashvili, για μια θέση στα ημιτελικά του Indian Wells Masters.

UPDATE: 21:06 Ο Basilashvili κέρδισε τη ρίψη νομίσματος και επέλεξε να υποδεχτεί στο 1ο game.

UPDATE: 21:16 BREAK: Ο Basilashvili έκανε break με love στο εναρκτήριο game του προημιτελικού.

UPDATE: 21:25 Μετά από ένα μεγάλο game σε διάρκεια και ένα χαμένο break point από τον Στέφανο, ο Basilashvili κράτησε τελικά το σερβίς του και έκανε το 2-0.

UPDATE: 21:27 Εύκολο κράτημα σερβίς τώρα από τον Στέφανο, που μειώνει σε 2-1 και κερδίζει το πρώτο του game στο ματς.

UPDATE: 21:37 Κάνει και δεύτερο break o Basilashvili, που "αγκαλιάζει" το 1ο σετ!

UPDATE: 21:42 Παίρνει πίσω το πρώτο break o Τσιτσιπάς, απαντώντας άμεσα για να μειώσει σε 4-2.

UPDATE: 21:58 Kλείνει το 1ο σετ με ένα love service game o Basilashvili, για το 6-4.

UPDATE: 22:04 Κρατάει με 15 το σερβίς του στο 1ο game του 2ου σετ ο Τσιτσιπάς.

UPDATE: 22:07 Κρατάει το σερβίς του από το 0-30 ο Γεωργιανός και ισοφαρίζει σε 1-1 στο 2ο σετ.

UPDATE: 22:16 Κάνει το break o Στέφανος και προηγείται με 3-1.

UPDATE: 22:19 Κρατάει και το σερβίς του ο Στεφ, επισφραγίζει το break και προηγείται πλέον με 4-1 στο 2ο σετ.

UPDATE: 22:27 Δυσκολότερο τώρα το service game για τον Στέφανο, που επέστρεψε από το 15-30 και υπερσπίστηκε το σερβίς του για το 5-2.

UPDATE: 22:33 Νέο BREAK και τέλος το 2ο σετ, το οποίο κατέκτησε ο Στέφανος με 6-2. Πολύ καλό τένις από τον Έλληνα πρωταθλητή σ' αυτό το σετ - πολύ περισσότερα λάθη από τον Basilashvili.

UPDATE: 22:38 Ανοίγει με break το 3ο σετ ο Basilashvili, όπως είχε κάνει και στο 1ο σετ. Πολλά λάθη σ' αυτό το game από τον Στέφανο.

UPDATE: 22:44 Χαμένη ευκαιρία για τον Στέφανο, επιστρέφει από το 15-40 ο Basilashvili και κρατάει το σερβίς του με 4 διαδοχικούς πόντους για το 2-0.

UPDATE: 22:46 Πρώτο game για τον Στέφανο στο 3ο σετ, που μειώνει σε 2-1.

UPDATE: 22:55 Kάνει το break back o Στέφανος και ισοφαρίζει σε 2-2 στο αποφασιστικό σετ. Χρειάστηκε την 4η ευκαιρία του σ' αυτό το σετ για να "σπάσει" το σερβίς του Γεωργιανού ο Στεφ.

UPDATE: 22:59 Κρατάει το σερβίς του ο Στεφ από το 15-30 και προηγείται για 1η φορά στο 3ο σετ, με το 3ο διαδοχικό κερδισμένο game του.

UPDATE: 23:07 Νέο break από τον Basilashvili, με τον Στέφανο να κάνει διπλό λάθος στο break point.

UPDATE: 23:16 Αντέχει την πίεση ο Basilashvili, σβήνει ένα break point και κρατάει το σερβίς του, για να φτάσει στο 5-3. Ένα game μακριά από πολύ μεγάλη νίκη ο Γεωργιανός.

UPDATE: 23:18 Μειώνει γρήγορα σε 5-4 ο Στεφ, θα σερβίρει για τη νίκη ο Basilashvili.

UPDATE: 23:23 Τέλος στον αγώνα. Ο Basilashvili κράτησε το σερβίς του, διαμόρφωσε το τελικό 6-4 στο 3ο σετ και πήρε μια πολύ μεγάλη πρόκριση για τον πρώτο του ημιτελικό σε Masters 1000 διοργάνωση.