ΑΤΡ: Οι καλύτεροι αγώνες του 2022 (Μέρος Α')

© Corinne Dubreuil/ATP Tour
tn team Σάββατο, 24 Δεκεμβρίου 2022 - 17:25

Ανατρέχοντας στη σεζόν του 2022 στο ΑΤΡ Tour, σας παρουσιάζουμε τους 10 καλύτερους αγώνες της χρονιάς. Στο πρώτο μέρος, συμπεριλαμβάνονται οι αναμετρήσεις των διοργανώσεων της ΑΤΡ.

5) Carlos Alcaraz d. Miomir Kecmanovic 6-7 (5), 6-3, 7-6 (5)
Προημιτελικός Miami Open (ATP 1000), Μαϊάμι

Παίζοντας απέναντι σε έναν πολύ φορμαρισμένο Kecmanovic, o 18χρονος Alcaraz βρέθηκε 2 πόντους μακριά από τον αποκλεισμό δυο φορές, στο 4-5, 15-30 και στο 3-5 του tie-break στο αποφασιστικό σετ, όμως μετά από μια σπουδαία μάχη 2 ωρών και 23 λεπτών, κατάφερε να πάρει τη νίκη και να προκριθεί στον 2ο διαδοχικό του ημιτελικό σε Masters διοργάνωση.

4) Novak Djokovic d. Στέφανος Τσιτσιπάς 6-2, 3-6, 7-6 (4)
Ημιτελικός Paris Masters (ATP 1000), Παρίσι

Σε μια ματσάρα στο Παρίσι, Djokovic και Τσιτσιπάς έπαιξαν σε πολύ υψηλό επίπεδο, με τον Σέρβο να παίρνει στο τέλος τη νίκη στο tie-break του 3ου σετ. Μετά το χαμένο 1ο σετ, ο Τσιτσιπάς ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και κατάφερε να "στριμώξει" τον Djokovic, που βρισκόταν στα καλύτερά του σε όλο το τουρνουά και σ' αυτή την αναμέτρηση. Στο 3ο σετ ο Djokovic άσκησε έντονη πίεση, αλλά ο Τσιτσιπάς άντεξε ως το tie-break και κατάφερε να τον φέρει σε δύσκολη θέση. Ο Σέρβος ωστόσο κράτησε το σερβίς του τις 2 φορές που σέρβιρε για την παραμονή του στο τουρνουά και τελικά πήρε τη νίκη χάρη στην ψυχραιμία του στο tie-break, για να προκριθεί στον τελικό του παρισινού Masters.

3) Lorenzo Musetti d. Carlos Alcaraz 6-4, 6-7 (6), 6-4
Τελικός Hamburg European Open (ATP 1000), Αμβούργο

Σε έναν επικό τελικό στο 500άρι του Αμβούργου, ο Musetti έκανε το ματς της καριέρας του μέχρι στιγμής και επιβλήθηκε του Alcaraz με 2-1 σετ. Ο 20χρονος Ιταλός έπαιζε μαγικό τένις σε όλη τη διάρκεια του τελικού, έχοντας 5 championship points στο 2ο σετ. Ο Alcaraz αντιστάθηκε σθεναρά και έστειλε το ματς σε 3ο σετ, όπου ο Musetti έκανε το μοναδικό break στο 10ο game για να ολοκληρώσει τον θρίαμβό του σε 2 ώρες και 47 λεπτά. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δυο ταλαντούχων παικτών.

2) Rafael Nadal d. David Goffin 6-3, 5-7, 7-6 (9)
3ος γύρος Mutua Madrid Open (ATP 1000), Μαδρίτη

Σε έναν επικό αγώνα για τον 3ο γύρο του μαδριλένικου Masters, o Nadal απώλεσε ένα προβάδισμα με 6-3, 5-3 και 2 match points στο 2ο σετ, χρειάστηκε να δουλέψει πολύ σκληρά και να σώσει 4 match points στο 3ο σετ, για να επικρατήσει τελικά του Goffin με 11-9 στο tie-break του 3ου σετ, έπειτα από 3 ώρες και 9 λεπτά παιχνιδιού.

1) Carlos Alcaraz d. Novak Djokovic 6-7 (5), 7-5, 7-6 (5)
Ημιτελικός Mutua Madrid Open (ATP 1000), Μαδρίτη

Μια μέρα μετά από έναν μεγάλο θρίαμβο επί του Nadal, o Alcaraz κέρδισε και τον Djokovic στη Μαδρίτη, στην ημιτελική φάση του Madrid Open, μετά από μια συγκλονιστική μάχη 3 ωρών και 35 λεπτών. Ήταν η σημαντικότερη νίκη της καριέρας του Alcaraz, που μόλις στα 19 του προκρίθηκε για 2η φορά σε έναν τελικό Masters και τον κέρδισε και αυτόν, όπως είχε κάνει στο Μαϊάμι. Στο 3ο σετ, το οποίο κράτησε 90 λεπτά, αμφότεροι είχαν ευκαιρίες για break, o Alcaraz είχε και match point στο 4-5, 30-40, κανείς όμως δεν το έκανε και το tie-break έδωσε τη λύση. Στη νευραλγική διαδικασία του tie-break, ο 19χρονος έμεινε ψύχραιμος και κέρδισε τους πιο κρίσιμους πόντους, για να επικρατήσει με 7-5 και να ολοκληρώσει τον θρίαμβό του. Μέχρι και σήμερα, αυτή παραμένει η μοναδική νίκη επί του Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης για τον Alcaraz, που ο ίδιος βρίσκεται στο Νο.1 τους τελευταίους 3 μήνες.