O Rublev "κατατρόπωσε" τον Ruud στο Bastad (vids)

© Johan Lilja/Nordea Open
tennisnews team Κυριακή, 23 Ιουλίου 2023 - 17:15

Ο Andrey Rublev κέρδισε τον Casper Ruud στον τελικό του Nordea Open και κατέκτησε τον 2ο τίτλο του στη φετινή σεζόν.

Ο Rublev ήταν ο μεγάλος νικητής του Nordea Open στο Bastad της Σουηδίας, καθώς κέρδισε στον τελικό τον Ruud με 7-6 (3), 6-0, έπειτα από 91 λεπτά παιχνιδιού.

Το Νο.2 του ταμπλό έχασε μόνο ένα σετ στην πορεία του μέχρι τον τίτλο, στον χθεσινό ημιτελικό από τον Francisco Cerundolo. Σήμερα κέρδισε το 82% των πόντων στα πρώτα του σερβίς (36/44). Στο 1ο σετ προηγήθηκε με 4-2, όμως ο Ruud ισοφάρισε σε 4-4 και έσβησε 2 break points στο 9ο game, για να πάρει και το προβάδισμα με 5-4.

Ο Rublev σέρβιρε επιτυχώς δυο φορές για την παραμονή του στο σετ και το έστειλε στο tie-break, όπου επιβλήθηκε με 7-3. Αυτό άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη, με τον Ρώσο αθλητή να κάνει 3 συνεχόμενα break στο σερβίς του Νορβηγού στο 2ο σετ και να μην χάνει ούτε ένα game, κατακτώντας το με 6-0.

Αυτός ήταν ο 2ος τίτλος στη σεζόν για τον Rublev, μετά το Masters του Monte-Carlo, καθώς και ο 14ος συνολικά στην καριέρα του (14-8 σε τελικούς).