Πήρε εισιτήριο για 8άδα και ο Zverev
![Πήρε εισιτήριο για 8άδα και ο Zverev Πήρε εισιτήριο για 8άδα και ο Zverev](/media/k2/items/cache/783a00ec766e55e0ea2a020cc1b51a65_XL.jpg)
Στους "8" της Ρώμης θα αγωνιστεί και ο Alexander Zverev, μετά τη πρόκριση που πέτυχε κόντρα στον Nuno Borges, χωρίς να χάσει σετ για 3ο σερί ματς στο Ιταλικό τουρνουά.
Το Νο.5 του κόσμου μπήκε με φόρα και στο σημερινό ματς απέναντι στον Πορτογάλο αντίπαλο του. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με 6-2, 7-5 με τον Zverev να επικρατεί σε 1 ώρα και 27 λεπτά.
Αρκετά καλός από την γραμμή του σερβίς, ο Γερμανός πέτυχε 9 άσους, ενώ έδωσε μόλις 2 break point στον αντίπαλο του, εκ των οποίων στόχο βρήκε μόλις το ένα σε ολόκληρο τον αγώνα.
Στην 8άδα θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Taylor Fritz που επικράτησε νωρίτερα του Grigor Dimitrov με 2-1, σετ.
Ο Zverev φιλοδοξεί να επιστρέψει στην κορυφή του Ιταλικού Masters 1000 τουρνουά, μετά από το 2017. Έκτοτε μετράει έναν χαμένο τελικό το 2018, εναν προημιτελικό το 2021 και έναν ημιτελικό το 2022.
Πέρυσι ο Γερμανός τενίστας αποκλείστηκε στον 4ο γύρο από τον μετέπειτα πρωταθλητή Daniil Medvedev.
Ακολουθήστε το tennisnews.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από το Τένις στην Ελλάδα.